Wrocławski Teatr Współczesny

Kiedy przechodzili

Leonora Carrington
Kiedy przechodzili
Czas trwania 120 min [BEZ PRZERWY]
Data premiery 10 listopada 2023
Scena na Strychu
Miejsca nienumerowane
 

Opis

Jak zagrać polującą na zbłąkane psy i dzieci Virginię, a jak narcystycznego, strojącego się w wiewiórki i szczupaki dzika Ignama? Dzień przed rozpoczęciem marcowego setu spektaklu Trąbka do słuchania na Scenie na Strychu zagramy przedstawienie pt. Kiedy przechodzili, które również powstało na podstawie utworu brytyjsko-meksykańskiej pisarki i malarki-surrealistki, Leonory Carrington.

Spektakl w reż. Piotra Wawra Juniora, jednego z realizatorów Trąbki do słuchania, jest ćwiczeniem z wyobraźni. Jak zagrać polującą na zbłąkane psy i dzieci Virginię, a jak narcystycznego, strojącego się w wiewiórki i szczupaki dzika Ignama? Jak bezpiecznie, acz przekonująco, oddać wymyślne tortury, którymi umartwia się Święty Aleksander? Jak najpiękniej umrzeć na scenie i jakie ostatnie słowa dobrać?

Czy dziewięciorgu aktorom udało się zagrać setkę kotów, sto zakonnic i dziewięćdziesiąt tysięcy koni? Kiedy przechodzili już 21 marca o godz. 19:00 na Scenie na Strychu WTW.

Przedstawienie opowiada o aktorkach i aktorach, którzy podejmują próbę wystawienia bardzo nieoczywistego tekstu - opowiadania Leonory Carrington.

„Opowiadanie porusza wszystkie charakterystyczne dla tej artystki tematy, które sprawiają, że obserwujemy dziś powrót zainteresowania jej twórczością - głębokie docenienie ekscentryczności i dziwactw bohaterek i bohaterów, sprzeciw wobec ograniczających stereotypów społecznych i autorytarnych instytucji, zwrot ku naturze, czerpanie z niej inspiracji bez próby dopasowania jej do ludzkich standardów, obcowanie z przyrodą na jej własnych  zasadach" – można przeczytać w opisie spektaklu. 

Dodają, że Kiedy przechodzili to również „namysł nad samym aktorstwem i tym, czym może ono być dla osób rozpoczynających swoje zawodowe życie w teatrze. To spektakl samoświadomy oczekiwań, które stawia formuła przedstawienia dyplomowego, egzaminu z bycia artystką czy artystą".

Do tego egzaminu osoby kończące olsztyńskie studium aktorskie przystąpiły pod opieką Piotra Wawra jr, absolwenta tej szkoły, który po prawie dwóch dekadach pracy aktorskiej i dramaturgicznej wrócił do Olsztyna w roli reżysera, Marty Szlasy-Rokickiej absolwentki Wiedzy o Teatrze w warszawskiej Akademii Teatralnej, która rozpoczęła swoją karierę dramaturgiczną oraz Marty Szypulskiej, scenografki, kostiumografki i krawcowej o imponującym dorobku artystycznym, znanej olsztyńskiej widowni z pracy przy spektaklu “Czas porzucenia” na Scenie Margines.

Realizatorzy

scenariusz na podstawie opowiadania Leonory Carrington pt. Kiedy przechodzili w przekładzie Maryny Ochab, ze zbioru Siódmy koń. Opowiadania zebrane, Wydawnictwo Filtry 2022.
Spektakl Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie
adaptacja i dramaturgia Marta Szlasa-Rokicka
adaptacja i reżyseria Piotr Wawer jr
scenografia i kostiumy Marta Szypulska
konsultacje wokalne Małgorzata Wawruk

Obsada

Karina Badura, Zuzanna Filipkowska, Magdalena Jarek, Aneta Krupa, Patryk Lewandowski, Paulina Lubowiecka, Mariacristina Mallardo, Adam Piotrowski, Karolina Wrzuś

Kiedy przechodzili

Galeria zdjęć


Łukasz Pepol


Stopka

Zamknij