Wrocławski Teatr Współczesny

Menu główne

Wyszukiwarka

Przejdź do: FaceBook
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: YouTube
Przejdź do: Wersja kontrastowa
PrzejdĹş do wersji polskiej serwisu
Go to english version

CHAMSTWO - premierowe spektakle

15 stycznia 2023
{n_title2}
Adaptacja „Chamstwa” Kacpra Pobłockiego – książki, która znalazła się w finałowej siódemce Nagrody Literackiej NIKE 2022. Autor książki rzuca w niej nowe światło na zmitologizowaną opowieść o czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej, stawia trudne pytania dotyczące chłopskiego niewolnictwa i odważnie kreśli historię polskiego patriarchatu. Prapremiera spektaklu „Chamstwo” w reżyserii Agnieszki Jakimiak 28 stycznia 2023 na Scenie na Strychu Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

„Spektakl Chamstwo to czytanie między wierszami języka okrucieństwa. Moc dzieli się na przemoc i pomoc. Nas interesuje pomoc. Tropimy pańszczyźniane korzenie współczesnego patriarchatu i zastanawiamy się, jak można przerwać łańcuch przemocy, jak możemy sobie nawzajem pomóc - pomimo państwa i bez państwa.

Chamstwo podzielone na dwie części to właściwie dwa spektakle. Grupa męska odzyskuje dla siebie braterstwo, zgłębiając empatię i troskę. Grupa żeńska wzmacnia siostrzane więzi, stosując strategie asertywności i oporu.

Przyglądamy się procesom schamiania i odchamiania za pomocą metody 'chamskich ustawień'. 'Chamskie ustawienia' to innowacyjna socjoterapia historyczna, teatralna wariacja na temat biblioterapii, arteterapii, śmiechoterapii i muzykoterapii. To ćwiczenia z ekspresji, impresji i uwalniania brzydkich uczuć. To Seans Uzdrawiania Zgniłej Atmosfery, która zapanowała w społeczeństwie zbudowanym na przemocy i którą uleczyć może otwarcie oczu na cudze doświadczenie".

[MATEUSZ ATMAN]

Prapremiera spektaklu CHAMSTWO duetu Agnieszka Jakimiak-Mateusz Atman już 28 stycznia na Scenie na Strychu WTW. Spektakl zainspirowany nominowaną do literackiej nagrody Nike książką Kacpra Pobłockiego gramy też 29 i 31 stycznia oraz 1 lutego.

Więcej informacji znajduje się TUTAJ.
Stopka

Zamknij