Wrocławski Teatr Współczesny

Warsztaty wokół W TŁUMACZNIU i WIDZĘ NIC – podsumowanie

15 czerwca 2022
250 młodych ludzi z Dolnego i Górnego Śląska wzięło udział naszych warsztatach zbudowanych wokół dwóch przedstawień – W TŁUMACZENIU w reż. Wojtka Ziemilskiego (monodram Adama Stoyanova, który tłumaczy wiersze Różewicza na język migowy, przybliżając widzom strukturę tego języka) i „WIDZĘ NIC w reż. Pawła Palcata (dramat Filipa Zawady o potrzebie zrozumienia, którego bohaterką jest niewidoma kobieta).

W czasie warsztatów, które zorganizowaliśmy wspólnie z Komisją Europejską w Polsce, staraliśmy się rozprawić z naszą protekcjonalną postawą wobec tych szczególnych „braków”, jakimi są brak słuchu i brak wzroku. Zanurzaliśmy się w świat zróżnicowanych kodów i znaków, przełamywaliśmy schematy myślenia i uruchamialiśmy w sobie wrażliwość na alternatywne sposoby komunikacji. Śledziliśmy przestrzenne piękno języka migowego i jego teatralne możliwości, próbowaliśmy także opisywać otaczający świat wyłącznie za pośrednictwem dotyku.

Wspólne oglądane spektakli pozwoliło także na wymianę refleksji nad istotą komunikacji i roli relacji między nadawcą i odbiorcą. W trakcie warsztatów uświadamialiśmy sobie, że najważniejsza jest chęć wzajemnego porozumienia i przekraczania barier. Oglądane spektakle i zajęcia budziły gotowość do lepszego poznania drugiego człowieka, poprzez zrozumienie jego sposobu postrzegania i opisywania świata.

W warsztatach wzięli udział uczniowie z Wrocławia (LO nr XII i XIV), Góry, Trzebnicy, Rybnika i Jastrzębia Zdroju. Zajęcia prowadziły: Małgorzata Madi Rostkowska – aktorka, choreografka, tłumaczka języka migowego oraz pedagożki teatralne z WTW – Katarzyna Migdałowska i Agnieszka Majcher.

Organizatorzy: Wrocławski Teatr Współczesny i Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej
Stopka

Zamknij