Wrocławski Teatr Współczesny

Menu główne

Wyszukiwarka

Przejdź do: FaceBook
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: YouTube
Przejdź do: Wersja kontrastowa
PrzejdĹş do wersji polskiej serwisu
Go to english version

Maria i Edmund Wiercińscy - patroni WTW. Nowa wystawa w naszym teatrze!

29 marca 2022
{n_title2}
Od niedzieli, 27 marca, w holu Wrocławskiego Teatru Współczesnego można oglądać stałą wystawę poświęconą patronom WTW, Marii i Edmundowi Wiercińskim. Jej odsłonięcie nastąpiło w Międzynarodowy Dzień Teatru 2022 - dedykowany Marii Wiercińskiej z okazji przypadającej w tym roku 120. rocznicy urodzin artystki.

Maria Wiercińska to aktorka, tancerka, reżyserka teatralna i radiowa, wykładowczyni PIST-u i PWST. Należała do zespołu Re­duty Juliusza Osterwy, gdzie poznała Edmunda Wiercińskiego. W teatrach Lwowa, Łodzi, Poznania i Warszawy zagrała ponad czterdzieści ról. Tańczyła i układała choreografię oraz prowadziła w Instytucie Reduty kurs techniki tanecznej i tańca artystycznego.

Edmund Wierciński to aktor, reżyser, inscenizator, pedagog. Jako aktor debiutował w 1921 roku w Reducie Juliusza Osterwy. Był zafascynowany ideą teatru poszukiwań propagowaną przez ten zespół, jednak w swoich rolach odchodził od realizmu, miał silne przekonanie o potrzebie teatru poetyckiego i eksperymentalnego.

Edmund Wierciński jest patronem Wrocławskiego Teatru Współczesnego od 12 lipca 1967 roku, a Maria Wiercińska od 17 listopada 2021 roku. Poświęconą im wystawę można oglądać w holu WTW.

Więcej informacji o patronach znajduje się tutaj.

Fot. Filip Wierzbicki
 

Dofinansowano z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 
Stopka

Zamknij