Wrocławski Teatr Współczesny

Menu główne

Wyszukiwarka

Przejdź do: FaceBook
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: YouTube
Przejdź do: Wersja kontrastowa
PrzejdĹş do wersji polskiej serwisu
Go to english version

KOBIETA I ŻYCIE. PREMIERA

9 listopada 2021
{n_title2}

Sztuka Maliny Prześlugi jest dramaturgiczną wypowiedzią inspirowaną ubiegłorocznym strajkiem kobiet. To sztuka o pragnieniu wolności. Wolności od oczekiwań i powinności. Wolności od ról społecznych i kulturowych, które warunkowane płcią, zostały narzucone przez rodzinę, pracę, związki czy media. To też sztuka o solidarności i rosnącym poczuciu siły ze wspólnego buntu.

"Kobieta i życie to świetnie zakomponowany dramat o schematach - w przełożeniu na język teatru powiedzielibyśmy: o rytmach – w które wpada kobieta na poszczególnych etapach życia. Wpada w taki schemat już jako mała dziewczynka, gdy wychowanie jest słabo odróżnialne od tresury. Kiedy pojawia się menstruacja, przechwytuje ją następny schemat – dojrzewanie. Potem nadchodzi rytm seksistowskich relacji „dziewczyna-chłopak”, który gładko przemienia się w schemat „kobieta- mężczyzna”. Małżeństwo i dziecko, rodzina łączona z pracą i tak dalej... Patriarchalne rytmy i sekwencje dopasowują się do każdego ustroju, więc po upadku PRL-u rozgościły się w demokracji i kapitalizmie. Są trwałe. I prawie tak samo silne, jak kobiece pragnienie swobody i równości. Wszystko, co bohaterka robi, wszystkie jej krzyki, śpiewy, rymowanki i improwizacje to próby złamania tych rytmów i wyjścia poza nie. Dramat Prześlugi dotyczy jednak również tego, czy wyjście prowadzi ku innej więzi społecznej. Stawką jest więc życie indywidualne i zbiorowe. Temperatura i tempo spektaklu są na miarę tej stawki. Zapowiada się teatralne wydarzenie. " – prof. Przemysław Czapliński

PREMIERA: 20 LISTOPADA, Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA
Następne spektakle: 21, 22, 23, 24 listopada
Bilety dostępne TUTAJ

Kobieta i życie jest wspólnym przedsięwzięciem pięciu wrocławskich instytucji kultury: Akademii Sztuk Teatralnych - Filii we WrocławiuInstytutu GrotowskiegoStrefy Kultury WrocławTeatru Muzycznego Capitol i Wrocławskiego Teatru Współczesnego.
Stopka

Zamknij