Wrocławski Teatr Współczesny

Menu główne

Wyszukiwarka

Przejdź do: FaceBook
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: YouTube
Przejdź do: Wersja kontrastowa
Przejdź do wersji polskiej serwisu
Go to english version

PANNA NIKT. Dlaczego to zrobiła?

18 listopada 2019
{n_title2}

W szkole odbywa się zebranie. Nauczyciele, uczniowie i rodzice rozmawiają o samobójstwie jednej z uczennic. Piętnastoletnia Marysia Kawczak wyskoczyła z okna, zabierając ze sobą w ostatnią drogę niewidomego braciszka. Wzajemnym oskarżeniom nie ma końca. Dlaczego to zrobiła?

Dramaturg Artur Pałyga i reżyser Paweł Passini biorą na warsztat "Pannę Nikt", bestseller Tomka Tryzny, którym zachwycał się Czesław Miłosz, widząc w opowieści o wewnętrznym świecie nastolatek odbicie świata dorosłych; który przeniósł na ekran Andrzej Wajda i o który kłócili się zawzięcie krytycy i recenzenci. Robi to w momencie, w którym w historii Marysi przegląda się inna Polska. Kraj, w którym klasowe podziały, przez Tryznę uchwycone w momencie kształtowania, zdołały na dobre się uformować, a brak czytelnych wartości i autorytetów zaowocował ślepą wiarą w serwowane nam postprawdy. Ten nowy, niekoniecznie wspaniały świat jest wciąż tak samo bezradny wobec młodzieńczych dramatów, nawet jeśli będzie próbował w odpowiedzi na nie powołać - jak w spektaklu - sztab antykryzysowy. Różnica polega na tym, że dziś mamy w rękawie już nie miejskie, ale globalne legendy - jak ta o błękitnym wielorybie - które te kryzysy podsycają.

Uwaga, nadchodzi Panna Ktoś

Katarzyna Pietruska - to nazwisko gościnnie występującej na deskach Współczesnego aktorki z Supraśla [obecnie Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu] po sobotniej premierze każdy teatralny widz powinien sobie zapamiętać.

Bo wbrew tytułowi przedstawienia i książki Tomka Tryzny to, proszę Państwa, jest z pewnością Ktoś! Pietruska na scenie wrocławskiego teatru dokonuje niemożliwej transformacji - oto 30-letnia aktorka wchodzi w skórę dorastającej dziewczynki i staje się nią w tak poruszający i prawdziwy sposób, że patrząc na nią nie sposób nie poczuć ciarek na plecach. [Magda Piekarska, Gazeta Wyborcza - Wrocław online]
Stopka

Zamknij