Wyskubki

Opis
Pełen śmiechu i energii spektakl, łączący w sobie śpiew i taniec – Wyskubki w reż. Pawła Kamzy to przedstawienie z kompozycjami granymi na żywo przez Aleksandra Brzezińskiego. To autorska muzyka ludowa, zaaranżowana przez niego w nowoczesny sposób – wykorzystał w niej elementy techno i dubstepu, ale w spektaklu można też usłyszeć blues, tango, walc i oberki. Skomponowane przez Aleksandra Brzezińskiego utwory zostały zainspirowane trzema tradycjami – ludową, klezmerską i folkloru miejskiego.
– To przedstawienie jest próbą poszukiwania w twórczości Tadeusza Różewicza śladów Gabrielowa – wsi, z której pochodzi jego rodzina. W jego utworach są ślady liryki ludowej i wykorzystujemy je – stały się naszymi piosenkami – mówi Paweł Kamza, reżyser a zarazem adaptator.
– Zapraszamy widzów na Wyskubki, czyli wspólne skubanie, gadanie, śpiewanie i tańczenie. Opowiemy historię naszych bohaterów i mamy nadzieję, że publiczność podzielili się z nami swoimi historiami o powtarzaniu czasu – dodaje Paweł Kamza.
Spektakl Wyskubki powstał na podstawie wierszy i fragmentów opowiadań (m.in. z tomów: Matka odchodzi, Kup kota w worku, Pięć poematów, Echa leśne i Poemat otwarty).
Realizatorzy
Obsada
Florentyna, babka, bywa babko-wróblem Miłosz Pietruski
Stanisława, córka Florentyny, zwana ciotką, kochał się w niej czternastoletni chłopiec Zina Kerste
Stefania, córka Florentyny, zwana matką, oszczędzała i oszczędzała, kwaśnicy nie dawała Anna Błaut
Janka, córka Florentyny, zwana chrzestną, wyszła w sukni w groszki za aniołem Dominika Probachta
Julka, córka Stefanii, zwana młodą, kochała się w partyzantach, chociaż wojny nie pamiętała Ewa Niemotko
Matusek, który gapił się na samoloty Krzysztof Boczkowski
oraz Aleksander Brzeziński (muzyka na żywo)
Wokół spektaklu
