Widzę nic
Opis
„Musical z elementami stand-upu, spektakl, który mimo swojej dramatyczności jest bardzo krzepiący” – tak mówią o nim sami twórcy.
Widzę nic jest spektaklem o Anecie – trzydziestokilkulatce, która popełnia samobójstwo i całe życie przelatuje jej przed oczami. To uniwersalna historia o potrzebie poznania i zrozumienia, a tytułowe „nie-widzenie” – paradoksalnie – umożliwia prawdziwe poznanie rzeczywistości, albowiem uwalnia od złudzeń i fałszu.
Monodram, napisany przez Filipa Zawadę, na scenie został rozpisany przez reżysera Pawła Palcata na osiem głosów i niemą matkę. To spektakl, w którym fragmenty rzeczywistości rezonują z transowymi chóralnymi śpiewami do muzyki Łukasza Wójcika-Zawieruchy.
Z recenzji:
„Zawada udanie debiutuje w teatrze tekstem poświęconym doświadczeniu niewidzenia. Opowiada o jego najróżniejszych aspektach w sposób często przejmujący, czasem - mocno zaskakujący. (...) Monolog głównej postaci rozpisany jest na osiem aktorek, kontrapunkt to męski głos z offu, przeciwko któremu z każdą sceną narasta bunt". (Przemysław Gulda, guldapoleca).
„Filip Zawada i Paweł Palcat mają świetny pomysł na spektakl teatralny. Co najważniejsze, potrafią przekuć swoje idee w porywające dzieło artystyczne. Przedstawienie Widzę nic, realizowane w twórczej współpracy Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, wyróżnia się nowoczesną inscenizacją i brawurowym aktorstwem". (Mirosław Kocur, teatralny.pl).
Sztuka została nagrodzona na IV Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU 2021, organizowanym przez Wrocławski Teatr Współczesny i Miasto Wrocław. Tekst dramatu dostępny jest TUTAJ.
Realizatorzy
Obsada
Wokół spektaklu
Dla grup zorganizowanych oferujemy warsztaty wprowadzające do spektaklu (prosimy o kontakt z działem edukacji: k.migdalowska@wteatrw.pl). Więcej informacji znajduje się TUTAJ.
Spektakl w koprodukcji w Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy.
Spektakl bierze udział w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.