Widzę nic





Opis
„Aneta relacjonuje swoje życie pół żartem, pół serio i tak też jej historię przedstawia na scenie reżyser" (Katarzyna Mikołajewska, Gazeta Wyborcza Wrocław).
„Aneta Anny Blaut jest inteligentna i nowoczesna. Aneta Katarzyny Dworak-Wolak to kobieta seksualnie wyzwolona. Aneta Elżbiety Golińskiej budzi szacunek głębią przemyśleń. Aneta Aleksandry Listwan zachwyca odwagą i urokiem. Aneta Dominiki Probachty to wieczna buntowniczka, mało mówi w spektaklu, by w finale wybuchnąć przejmującym oskarżeniem. Aneta Magdaleny Skiby jest wiecznie zafrasowana, inna Aneta z troski zapycha więc jej usta czerwonym makaronem. Aneta Jolanty Solarz-Szwed to kobieta z klasą, wiecznie elegancka. Aneta Małgorzaty Urbańskiej z wdziękiem stara się zachować dystans do świata.
Każda z Anet używa nieco odmiennej sztuki aktorskiej, wszystkie robią to po mistrzowsku i z dużym poczuciem humoru. Żadna z nich nie jest Anetą najważniejszą czy Anetą centralną" (Mirosław Kocur, teatralny.pl).
„Musical z elementami stand-upu, spektakl, który mimo swojej dramatyczności jest bardzo krzepiący” – tak mówią o nim sami twórcy.
Widzę nic jest spektaklem o Anecie – trzydziestokilkulatce, która popełnia samobójstwo i całe życie przelatuje jej przed oczami. To uniwersalna historia o potrzebie poznania i zrozumienia, a tytułowe „nie-widzenie” – paradoksalnie – umożliwia prawdziwe poznanie rzeczywistości, albowiem uwalnia od złudzeń i fałszu.
Monodram, napisany przez Filipa Zawadę, na scenie został rozpisany przez reżysera Pawła Palcata na osiem głosów i niemą matkę. To spektakl, w którym fragmenty rzeczywistości rezonują z transowymi chóralnymi śpiewami do muzyki Łukasza Wójcika-Zawieruchy.
Realizatorzy
Obsada
Wokół spektaklu
Sztuka została nagrodzona na IV Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU 2021, organizowanym przez Wrocławski Teatr Współczesny i Miasto Wrocław.
Spektakl w koprodukcji w Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy.
Spektakl bierze udział w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
![]() |
![]() |
![]() |
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
