Wrocławski Teatr Współczesny

Kobieta i życie

Malina Prześluga
Kobieta i życie
Czas trwania 90 min [bez przerwy]
Data prapremiery 20 listopada 2021
Scena Duża Scena
Miejsca numerowane
 

Opis

Sugerowany wiek widowni: od 16 lat.

„Ktoś nazwał ten spektakl groteską rapsodyczną. Próbujemy się w nim uśmiechać i złapać do przedstawionej tam sytuacji dystans. Choć Kobieta i życie opiera się na sprzeciwie, który jest gniewną emocją, to nie musi przeradzać się w agresję i przemoc” – mówi Piotr Łukaszczyk, reżyser spektaklu.

Za jego warstwę muzyczną odpowiadają Filip Zawada i Albert Pyśk. „Muzyka zajmuje w nim osiemdziesiąt procent przestrzeni dźwiękowej. Można powiedzieć, że to manifesto-koncert, bo Albert będzie grał i miksował muzykę na żywo" – zapowiada Filip Zawada.

„Jolanta Solarz-Szwed zaczyna mówić tekst i (...) robi to znakomicie (...) pozostali członkowie zespołu wyeksponowani światłem lub za nim schowani (kolejna tajemnica) wykonują piękną zbiorową choreografię Marty Wołowiec" – spektakl Kobieta i życie poleca Tomasz Domagała (na łamach dziennika szczecińskiego festiwalu Kontrapunkt).

Sztuka Maliny Prześlugi jest dramaturgiczną wypowiedzią inspirowaną strajkiem kobiet. To sztuka o pragnieniu wolności. Wolności od oczekiwań i powinności. Wolności od ról społecznych i kulturowych, które warunkowane płcią, zostały narzucone przez rodzinę, pracę, związki czy media. To też sztuka o solidarności i rosnącym poczuciu siły ze wspólnego buntu.

"Kobieta i życie to świetnie zakomponowany dramat o schematach - w przełożeniu na język teatru powiedzielibyśmy: o rytmach – w które wpada kobieta na poszczególnych etapach życia. Wpada w taki schemat już jako mała dziewczynka, gdy wychowanie jest słabo odróżnialne od tresury. Kiedy pojawia się menstruacja, przechwytuje ją następny schemat – dojrzewanie. Potem nadchodzi rytm seksistowskich relacji dziewczyna-chłopak, który gładko przemienia się w schemat kobieta-mężczyzna. Małżeństwo i dziecko, rodzina łączona z pracą i tak dalej... Patriarchalne rytmy i sekwencje dopasowują się do każdego ustroju, więc po upadku PRL-u rozgościły się w demokracji i kapitalizmie. Są trwałe. I prawie tak samo silne, jak kobiece pragnienie swobody i równości. Wszystko, co bohaterka robi, wszystkie jej krzyki, śpiewy, rymowanki i improwizacje to próby złamania tych rytmów i wyjścia poza nie. Dramat Prześlugi dotyczy jednak również tego, czy wyjście prowadzi ku innej więzi społecznej. Stawką jest więc życie indywidualne i zbiorowe. Temperatura i tempo spektaklu są na miarę tej stawki" – mówi prof. Przemysław Czapliński, krytyk literacki, profesor literatury współczesnej.

Sztuka została nagrodzona na IV Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU 2021, organizowanym przez Wrocławski Teatr Współczesny i Miasto Wrocław.

Fot. Tobiasz Papuczys

Realizatorzy

muzyka i oprawa muzyczna Filip ZawadaAlbert Pyśk
choreografia Marta Wołowiec
scenografia i kostiumy Mateusz Stępniak
oprawa graficzna Marta Frej
przygotowanie wokalne Agnieszka Bogdan
realizacja światła Janusz Kaźmierski
realizacja dźwięku Piotr Postemski
video Agnieszka Piesiewicz/Rafał Rosiński
inspicjentka Katarzyna Krajewit

Obsada

Wokół spektaklu

Sztukę "Kobieta i życie" Malina Prześluga pisała "na wkurwie". "Odkryłam w sobie taką cnotę niewieścią"
Marzena Żuchowicz, Wysokie Obcasy
„Kobieta i życie" w dwóch odsłonach: teatralnej i bajkowo-serialowej - recenzja spektaklu
Dagmara Chojnacka, Radio RAM
Siła siostrzeństwa i zjednoczeni aktorzy. Czyli Strajk Kobiet we wrocławskim teatrze
Katarzyna Mikołajewska, Gazeta Wyborcza
Kobieta i życie - recenzja spektaklu
Klaudia Kowalik, dlaStudenta.pl
Znaleźć wspólny mianownik. Premiera spektaklu „Kobieta i życie"
Michał Hernes, Onet.pl
 
Plakat można kupić w kasie biletowej Wrocławskiego Teatru Współczesnego lub zamówić, pisząc na adres: k.zuraw@wteatrw.pl [cena 10 zł].

Kobieta i życie jest wspólnym przedsięwzięciem pięciu wrocławskich instytucji kultury: Akademii Sztuk Teatralnych - Filii we Wrocławiu, Instytutu Grotowskiego, Strefy Kultury Wrocław, Teatru Muzycznego Capitol i Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Prawa autorskie do sztuki Kobieta i życie reprezentuje w Polsce Agencja  w Warszawie.

Matronaty:

Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet

Ogólnopolski Strajk Kobiet

Wrocławska Rada Kobiet

Partner:

Fundacja Katarynka

Spektakl brał udział 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.



Stopka

Zamknij