Wrocławski Teatr Współczesny

Menu główne

Wyszukiwarka

Przejdź do: FaceBook
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: YouTube
Przejdź do: Wersja kontrastowa
PrzejdĹş do wersji polskiej serwisu
Go to english version

Kobieta i życie

Malina Prześluga
Kobieta i życie
Czas trwania 90 min [bez przerwy]
Data prapremiery 20 listopada 2021
Scena Duża Scena
Miejsca numerowane
 

Opis

„Ktoś nazwał ten spektakl groteską rapsodyczną. Próbujemy się w nim uśmiechać i złapać do przedstawionej tam sytuacji dystans. Choć Kobieta i życie opiera się na sprzeciwie, który jest gniewną emocją, to nie musi przeradzać się w agresję i przemoc” – mówi Piotr Łukaszczyk, reżyser spektaklu.

Za jego warstwę muzyczną odpowiadają Filip Zawada i Albert Pyśk. „Muzyka zajmuje w nim osiemdziesiąt procent przestrzeni dźwiękowej. Można powiedzieć, że to manifesto-koncert, bo Albert będzie grał i miksował muzykę na żywo" – zapowiada Filip Zawada.

„Jolanta Solarz-Szwed zaczyna mówić tekst i (...) robi to znakomicie (...) pozostali członkowie zespołu wyeksponowani światłem lub za nim schowani (kolejna tajemnica) wykonują piękną zbiorową choreografię Marty Wołowiec" – spektakl Kobieta i życie poleca Tomasz Domagała (na łamach dziennika szczecińskiego festiwalu Kontrapunkt).

Sztuka Maliny Prześlugi jest dramaturgiczną wypowiedzią inspirowaną strajkiem kobiet. To sztuka o pragnieniu wolności. Wolności od oczekiwań i powinności. Wolności od ról społecznych i kulturowych, które warunkowane płcią, zostały narzucone przez rodzinę, pracę, związki czy media. To też sztuka o solidarności i rosnącym poczuciu siły ze wspólnego buntu.

"Kobieta i życie to świetnie zakomponowany dramat o schematach - w przełożeniu na język teatru powiedzielibyśmy: o rytmach – w które wpada kobieta na poszczególnych etapach życia. Wpada w taki schemat już jako mała dziewczynka, gdy wychowanie jest słabo odróżnialne od tresury. Kiedy pojawia się menstruacja, przechwytuje ją następny schemat – dojrzewanie. Potem nadchodzi rytm seksistowskich relacji dziewczyna-chłopak, który gładko przemienia się w schemat kobieta-mężczyzna. Małżeństwo i dziecko, rodzina łączona z pracą i tak dalej... Patriarchalne rytmy i sekwencje dopasowują się do każdego ustroju, więc po upadku PRL-u rozgościły się w demokracji i kapitalizmie. Są trwałe. I prawie tak samo silne, jak kobiece pragnienie swobody i równości. Wszystko, co bohaterka robi, wszystkie jej krzyki, śpiewy, rymowanki i improwizacje to próby złamania tych rytmów i wyjścia poza nie. Dramat Prześlugi dotyczy jednak również tego, czy wyjście prowadzi ku innej więzi społecznej. Stawką jest więc życie indywidualne i zbiorowe. Temperatura i tempo spektaklu są na miarę tej stawki" – mówi prof. Przemysław Czapliński, krytyk literacki, profesor literatury współczesnej.


Sztuka została nagrodzona na IV Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU 2021, organizowanym przez Wrocławski Teatr Współczesny i Miasto Wrocław.

Realizatorzy

muzyka i oprawa muzyczna Filip ZawadaAlbert Pyśk
choreografia Marta Wołowiec
scenografia i kostiumy Mateusz Stępniak
oprawa graficzna Marta Frej
video Filip Wierzbicki
przygotowanie wokalne Agnieszka Bogdan
inspicjentka Katarzyna Krajewit
realizacja światła Janusz Kaźmierski
realizacja dźwięku Maciej Duszyński
projekcje Agnieszka Piesiewicz, Piotr Postemski

Obsada

Wokół spektaklu

Sztukę "Kobieta i życie" Malina Prześluga pisała "na wkurwie". "Odkryłam w sobie taką cnotę niewieścią"
Marzena Żuchowicz, Wysokie Obcasy
„Kobieta i życie" w dwóch odsłonach: teatralnej i bajkowo-serialowej - recenzja spektaklu
Dagmara Chojnacka, Radio RAM
Siła siostrzeństwa i zjednoczeni aktorzy. Czyli Strajk Kobiet we wrocławskim teatrze
Katarzyna Mikołajewska, Gazeta Wyborcza
Kobieta i życie - recenzja spektaklu
Klaudia Kowalik, dlaStudenta.pl
Znaleźć wspólny mianownik. Premiera spektaklu „Kobieta i życie"
Michał Hernes, Onet.pl
 

Kobieta i życie jest wspólnym przedsięwzięciem pięciu wrocławskich instytucji kultury: Akademii Sztuk Teatralnych - Filii we Wrocławiu, Instytutu Grotowskiego, Strefy Kultury Wrocław, Teatru Muzycznego Capitol i Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Prawa autorskie do sztuki Kobieta i życie reprezentuje w Polsce Agencja  w Warszawie.

Matronaty:

Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet

Ogólnopolski Strajk Kobiet

Wrocławska Rada Kobiet

Partner:

Fundacja Katarynka

Spektakl brał udział 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.Stopka

Zamknij