Wrocławski Teatr Współczesny

Menu główne

Wyszukiwarka

Przejdź do: FaceBook
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: YouTube
Przejdź do: Wersja kontrastowa
PrzejdĹş do wersji polskiej serwisu
Go to english version

wtw:// zawsze_ Różewicz

wtw:// zawsze_ Różewicz
 

Opis

W ramach projektu proponujemy pięć wydarzeń performatywnych stworzonych na podstawie sztuk teatralnych i innych tekstów Tadeusza Różewicza. Każde z nich zaprezentujemy dwukrotnie: przed południem – dla młodzieży, wieczorem – dla wszystkich widzów. Pokazy przedpołudniowe będą połączone z warsztatami. Wydarzenia zrealizujemy w koprodukcji z innymi wrocławskimi teatrami i instytucjami kultury: Muzeum Teatru we Wrocławiu, Teatrem Muzycznym Capitol oraz Teatrem Polskim w Podziemiu. Na program projektu złożą się czytania sztuk: Kartoteka, Do piachu i Wyszedł z domu oraz performansy i warsztaty zrealizowane na podstawie wierszy i opowiadań poety. W ofercie warsztatowej, skierowanej do młodej widowni, w moderowanych rozmowach, będących punktem wyjścia do budowania improwizowanych scen, zadamy pytania, czy i jeśli tak, to w jaki sposób język, metaforyka oraz zawarte w tekstach Różewicza rozpoznanie świata dotyczące np. przemian cywilizacyjnych czy katastrofy ekologicznej są dla młodych odbiorców żywe, czy wyrażają ich własne myśli i obawy. 

Forma czytania czy szerzej: wydarzenia performatywnego, poprzez swoją szkicowość i otwartość a jednocześnie inscenizacyjną atrakcyjność sprawia, że przekazywane ze sceny treści nie są obciążone pewnego rodzaju „powagą” obioru, są żywiołem improwizacji i zabawy. 

WTW jest od początku swego istnienia mocno związany z osobą Tadeusza Różewicza – można wręcz powiedzieć, że nasz teatr to „dom Różewicza”. Jego sztuki realizowali tu wybitni reżyserzy tacy jak: Jerzy Jarocki, Kazimierz Braun, Helmut Kajzar czy, z młodszego pokolenia, Michał Zadara i Paweł Miśkiewicz. Na deskach WTW miały miejsce aż cztery prapremiery dramatów Tadeusza Różewicza: Stara kobieta wysiaduje (1969), Odejście głodomora (1977), Przyrost naturalny (1979) i Pułapka (1984).  Ogółem zrealizowaliśmy 13 premier jego utworów, w tym 5 w ciągu ostatniego dwudziestolecia. Zwłaszcza istotna w tym kontekście była obecność Autora w czasie prób do Kartoteki w reżyserii Michała Zadary oraz jego bardzo osobisty i wnikliwy list do zespołu z okazji 60-lecia teatru. To wszystko daje nam poczucie stałej obecności jego myśli w programowym i ideowym przesłaniu teatru oraz nakłada na nas zaszczytny obowiązek pielęgnowania jego twórczości.   

fot. A. Hawalej

 

Program wtw://zawsze_różewicz
[4-9 października 2021]

1. Kartoteka [performans]
5 października godz. 19:00 – Wrocławski Teatr Współczesny, Duża Scena 
reżyseria: Daria Kopiec

2. Był sobie dom, czyli Wyskubki (splątanie, czyli żmut postteatralny)
[performans]
6 października godz. 19:00 – Teatr Muzyczny Capitol
scenariusz i reżyseria: Paweł Kamza 
koprodukcja: Teatr Muzyczny Capitol i Wrocławski Teatr Współczesny

3. Wyszedł z domu [performans]
7 października godz. 18:00 – Wrocławski Teatr Współczesny, Duża Scena  
reżyseria: Marek Fiedor

4. W tłumaczeniu [performans]
8 października godz. 18:00 – Wrocławski Teatr Współczesny, Scena na Strychu
reż. Wojtek Ziemilski

5. Do piachu [performans]
9 października godz. 19:00 – Wrocławski Teatr Współczesny, Duża Scena  
reżyseria: Jan Hussakowski
Teatr Polski w Podziemiu

6. Kartoteka 2021 [warsztaty scenograficzne]
4, 5 października – Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego
koncepcja i prowadzenie: Elżbieta Wernio
koprodukcja: Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego i Wrocławski Teatr Współczesny

 

 

wtw:// zawsze_ Różewicz

Galeria zdjęć
Stopka

Zamknij