Wrocławski Teatr Współczesny

Ja, Feuerbach. Benefis Zdzisława Kuźniara

Monodram Zdzisława Kuźniara
Ja, Feuerbach. Benefis Zdzisława Kuźniara
Czas trwania 60 min.
Data premiery 27 lutego 1993
Scena Duża Scena
 

Opis

Ja. Feuerbach. Benefis Zdzisława Kuźniara z okazji 90-tych urodzin oraz 60-lecia pracy na scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Sztuka autorstwa niemieckiego dramatopisarza i reżysera Tankreda Dorsta. Została napisana w 1986 roku i od początku wzbudzała zainteresowanie najwybitniejszych aktorów. Zdzisław Kuźniar w spektaklu "Ja, Feuerbach" przedstawił dramat wybitnego, ale już leciwego aktora, który po wielu latach przerwy postanowił wrócić na scenę. Feuerbach, zapomniany aktor, przybywa na spotkanie z reżyserem. Chce zawalczyć o rolę, która pozwoli mu na nowo zaistnieć w teatrze oraz w świadomości ludzi. Ta sceniczna kreacja ma dla Zdzisława Kuźniara bardzo osobisty wymiar, jego monolog bowiem stał się ważnym głosem w dyskusji o kondycji polskiego aktora.

Realizatorzy

REŻYSER I AKTOR Zdzisław Kuźniar
AUTOR Tankred Dorst
PRZEKŁAD Jacek St. Buras
 

Zdzisław Kuźniar – aktor teatralny i filmowy, w teatrze zadebiutował w 1955 roku, na scenie Teatru Dramatycznego w Poznaniu. Od 1961 roku aktor Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Współpracował m.in. z Andrzejem Witkowskim, Helmutem Kajzarem, Kazimierzem Braunem, Jerzym Jarockim, Krystyną Meissner, Piotrem Cieplakiem, Janem Klatą. Zagrał ponad dziewięćdziesiąt ról teatralnych na scenach Poznania, Gdańska i Wrocławia. W ostatnich latach występował w Balladynie, Trans-Atlantyku w Teatrze Współczesnym oraz Ziemi obiecanej i Sprawie Dantona w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Z okazji jubileuszu czterdziestolecia pracy scenicznej otrzymał nagrodę Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Wrocławia „Bene merentibus” (dobrze zasłużonym). Odegrał ponad sto czterdzieści ról filmowych. Współpracował z takimi reżyserami jak: Stanisław Lenartowicz, Andrzej Wajda, Janusz Kondratiuk, Waldemar Krzystek, Radosław Piwowarski, Juliusz Machulski. Zagrał m.in. w Wilczych echach, Jak rozpętałem II wojnę światową, Ziemi obiecanej, Va banque. Występował również w serialach telewizyjnych. 

Ja, Feuerbach. Benefis Zdzisława Kuźniara

VideoStopka

Zamknij