Wrocławski Teatr Współczesny

Kongres futurologiczny

Stanisław Lem
Kongres futurologiczny
Czas trwania 90 min [bez przerwy]
Data premiery 11 czerwca 2021
Scena Duża Scena
Miejsca numerowane
 

Opis

Optymistyczna wizja przyszłości, inspirowana psychodeliczną i dowcipną książką Stanisława Lema. Twórcy spektaklu, Agnieszka Jakimiak oraz Mateusz Atman, wzięli naukę w nawias i rzucili się w wir futurystycznych fikcji. Przyszłość jest dla nich historią do opowiedzenia, a alternatywne wizje potencjalnych światów są przestrzenią kłębiących się możliwości i niemożliwego. Kongres futurologiczny jest ćwiczeniem dla wyobraźni, którego twórcy z przymrużeniem oka spoglądają w otchłań przyszłości.

„[…] Aktorzy i aktorki dwóch Teatrów Współczesnych, których koprodukcją jest KONGRES – w Szczecinie i we Wrocławiu – zabierają nas w udane połączenie medytacji, stand-upu i terapii grupowej (dwutygodnik.com).

„Teatralna próba 'przećwiczenia' nieodległej przyszłości w ciekawej oprawie dźwiękowej i wizualnej: scenografia buduje znaczące tło, a kostiumy świetnie współtworzą postaci. Jak w dobrym science-fiction, spektakl mówi wiele ważnego także o dniu dzisiejszym. Jakimiak z powodzeniem wykorzystuje różne konwencje, przechodząc płynnie, czasem wręcz w jednej scenie, od liryzmu do slapsticku. Cała obsada wypada znakomicie, ale klasą dla siebie jest tu Paulina Wosik w głównej roli Ijona Tichego" (instagram guldapoleca).

„Choroba, która zatrzymała ludzkość, sprawiła, że nasze długoterminowe prognozy i plany stały się bardziej niepewne, a może nawet niemożliwe. Podróż myślami w przyszłość staje się podróżą w Kosmos, która sprawia, że z punktu widzenia Drogi Mlecznej człowiek nie różni się od bałwana.

Futurologia to nauka o przyszłości. Bierzemy, za Lemem, tę naukę w nawias i rzucamy się w wir futurystycznych fikcji. Przyszłość to historia do opowiedzenia. Alternatywne wizje potencjalnych światów to przestrzeń kłębiących się możliwości i niemożliwego. To świat, w którym posiadanie dzieci może być szkodliwe społecznie, a grupowy seks jest normą. Kongres futurologiczny jest ćwiczeniem dla wyobraźni.

Kongres futurologiczny to teatr, który staje się kongresem, który zamienia się w teatr. Naukowe fikcje sztuki traktuje się jako rozrywkę i formę ucieczki od rzeczywistości, ale to także lekarstwo — kapsułka, dzięki której nasze strachy stają się mniej straszne, kapsułka, w której mieszają się nasze marzenia i nadzieje. Interesująca jest tu terapeutyczna wartość sztuki. Żywa iluzja teatru może mieć uzdrawiającą moc.

Kongres futurologiczny wchodzi z dialog z naszym poprzednim spektaklem, Martwą naturą, w którym przyszłość oglądaliśmy przez pryzmat depresji klimatycznej, ale Kongres futurologiczny to spektakl, w którym z przymrużeniem oka spoglądamy w otchłań przyszłości".

Mateusz Atman

Fot. Natalia Kabanow

Realizatorzy

scenografia, dramaturgia, reżyseria świateł, video Mateusz Atman
kostiumy Tomasz Armada
choreografia Oskar Malinowski
reżyseria dźwięku Maciej Duszyński
realizacja dźwięku  Maciej Rzońca
realizacja światła  Jan Sławkowski
realizacja video  Przemysław Pogiernicki
asystentka reżyserki Anna Kieca
asystentka kostiumografa  Julia Kremplewska
inspicjentka Justyna Bartman-Jaskuła

Obsada

Futurolog Mariusz Bąkowski Mariusz Bąkowski
Futurolożka Maria Dąbrowska Maria Dąbrowska (gościnnie)
Futurolożka Anna Kieca Anna Kieca
Futurolog Michał Lewandowski Michał Lewandowski (gościnnie)
Futurolożka Magdalena Wrani-Stachowska Magdalena Wrani-Stachowska (gościnnie)
Futurolożka Paulina Wosik/Futurolog Ijon Tichy Lina Wosik

Wokół spektaklu

„Będziologia albo ćwiczenia z optymizmu"
Piotr Dobrowolski, pismo Teatr
„Wyzwanie rzucone faktom"
Witold Mrozek, dwutygodnik.com
gulda poleca „Kongres futurologiczny"
Przemek Gulda, guldapoleca
„Klasyk Lema w teatrze. To dowcipna i błyskotliwa psychodela [RECENZJA"
Michał Hernes, tuWroclaw.com
 
Plakat można kupić w kasie biletowej Wrocławskiego Teatru Współczesnego lub zamówić, pisząc na adres: k.zuraw@wteatrw.pl [cena 10 zł]. Spektakl zrealizowany w koprodukcji z Teatrem Współczesnym w Szczecinie.
Kongres futurologiczny

Galeria zdjęć


Fot. Natalia Kabanow

Zdjęcia z prób


Fot. Filip Wierzbicki

Plakat


Video



Stopka

Zamknij