Wrocławski Teatr Współczesny

Menu główne

Wyszukiwarka

Przejdź do: FaceBook
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: YouTube
Przejdź do: Wersja kontrastowa
PrzejdĹş do wersji polskiej serwisu
Go to english version

Pogłosy

Wit Szostak
Pogłosy
Czas trwania 75 min. [bez przerwy]
Data prapremiery 6 marca 2020
Scena na Strychu
Miejsca nienumerowane
 

Opis

Bohaterem Pogłosów jest człowiek przeżywający śmierć bliskiej osoby. W efekcie traumatycznego doświadczenia świat jawi mu się jako miejsce ciągle ponawiającego się doznania utraty, braku, odchodzenia, zanikania… Umiera żona, sąsiedzi zostają wygnani, krucha więź z ojcem zamiera, pragnienie posiadania dzieci nie spełnia się. Bohater stara się uporać z faktem śmierci ukochanej, ukoić cierpienie, przezwyciężyć poczucie utraty ale także chce poznać prawdę o sobie w tym doświadczeniu. Tego ostatniego pragnienia równie mocno pożąda jak i boi się.
 

Jednak autor Pogłosów nie poprzestaje na próbie stworzenia realistycznego wizerunku cierpiącego człowieka. Buduje opowieść o mechanizmach zachodzących w ludzkiej świadomości postawionej w sytuacji granicznej. Tworzy, tylko z pozoru paradoksalny, wielogłosowy monolog różnych jej aspektów – sprzecznych ze sobą bądź wręcz wykluczających się nawzajem. Bowiem w wielowarstwowej strukturze psychiki człowieka wszystkie treści są równie ważne, wszystkie na równi tworzą sens i formę przeżywanego stanu: myśli, uczucia, pragnienia, fantazje, wspomnienia… I dlatego ocalająca prawda może przyjąć zupełnie nieoczekiwany kształt.

Pogłosy debiut dramaturgiczny prozaika Wita Szostaka – 3. nagroda w III Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU oraz nagroda w postaci realizacji scenicznej.

Tekst dramatu dostępny na https://strefykontaktu.pl/files/docs/witxszostakxpoglosy.pdf

Realizatorzy

inscenizacja Marek Fiedor / Tomasz Hynek
światło Jan Sławkowski
asystent scenografa Daniel Jaskuła
asystentka reżysera Paulina Wosik
inspicjentka Katarzyna Krajewit

Obsada

Wokół spektaklu

SŁOWA SĄ BEZ PORĘCZY
Hubert Michalak, portal teatrologia.info
Pogłosy
Agnieszka Kościelniak, ig: @więcej.kultury
Pogłosy - recenzja spektaklu
Gabriela Biega, dlastudenta.pl
Gramatyka żałoby
Joanna Kowalska, teatr-pismo.pl
Wszystko z dymem…
Inka Ilasz, ja-nauczyciel.pl
 

Spektakl bierze udział w 26. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jan Karow, Katarzyna Lemańska, Andrzej Lis, Kamila Łapicka, Hubert Michalak, Michał Mizera, Jacek Sieradzki (przewodniczący)

Plakat spektaklu można kupić w kasie biletowej Wrocławskiego Teatru Współczesnego lub zamówić, pisząc na adres: karolina.zuraw@wteatrw.pl [cena 10 zł].

Pogłosy

Nadchodzące terminy

16 grudnia 2021 (czwartek), godz. 19:00

17 grudnia 2021 (piątek), godz. 19:00

Galeria zdjęć


Natalia Kabanow

Zdjęcia z prób


Filip Wierzbicki

Sesja foto


Filip Wierzbicki

VideoStopka

Zamknij