Wrocławski Teatr Współczesny

Menu główne

Wyszukiwarka

Przejdź do: FaceBook
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: YouTube
Przejdź do: Wersja kontrastowa
Przejdź do wersji polskiej serwisu
Go to english version

Pani Furia

Grażyna Plebanek
Pani Furia
Czas trwania 90 min. [bez przerwy]
Data premiery 19 maja 2018
Scena Duża Scena
Miejsca numerowane
 

Opis

W trakcie przedstawienia używana jest broń alarmowa hukowa i pada 10 strzałów. Osoby wrażliwe prosimy o zajęcie miejsc w dalszych rzędach.

UWAGA - w spektaklu wykorzystywane jest światło stroboskopowe.

„Zawsze musimy pamiętać, że za zwycięstwo zła w świecie odpowiedzialni nie są jego ślepi wykonawcy, ale przede wszystkim oświeceni duchowo słudzy dobra".
Fiodor Stiepun Bywszeje i niesbywszejesia („Minione, niespełnione”)


"Bohaterki (bohaterka dramatu Grażyny Plebanek - Alia, oraz dodana przeze mnie postać - Anielka), to wcielenia współczesnych furii. Skompilowana z nowym tekstem Pani Furia to opowieść o narodzinach, dojrzewaniu i eksplozji głęboko zakorzenionego w człowieku bólu, gniewu i cierpienia pokazana z dwóch, pozornie różnych perspektyw. To opowieść o przeznaczeniu, fatum i piętnie, jakie odciska na nas rodzina, wiara, przekonania oraz wychowanie. I o niemożliwym przebaczeniu. Furie potrafią być katami i ofiarami jednocześnie. Opowieść o furiach, to opowieść o czasach upadku. O postapokaliptycznych, ponowoczesnych zgliszczach cywilizacji. O dekadenckim rozpadzie, który nie ma w sobie nic z romantycznych mrzonek fin de sciecle'u. Furie to postaci tragiczne. Eksplozja furii nie przynosi nadziei i oczyszczenia, nie prowadzi do żadnego katharsis. Jest dosłowna i ostateczna, a zarazem przerażająco pusta".
Jadwiga Juczkowicz


Realizacja jest nagrodą dla Grażyny Plebanek w II Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU organizowanym przez Wrocławski Teatr Współczesny i Miasto Wrocław

Realizatorzy

dramaturgia Jadwiga Juczkowicz
reżyseria światła Jakub Lech
projekcje wideo Jakub Lech, Okime Emiko
kostiumy i scenografia Dawid Zalesky
asystent reżysera Michał Szwed
inspicjentka Justyna Bartman-Jaskuła
produkcja dźwięku Osorno Krzysztof Czeczot
koordynacja kaskaderów Tomasz Maziarz

Obsada

Wokół spektaklu

KOBIETA POLEM BITWY. DWIE OPOWIEŚCI
Jarosław Klebaniuk, portal teatrdlawas.pl
Ciężka i gęsta "Pani Furia"
Dorota Olearczyk, portal Pik.pl
Grażyna Plebanek sama wpada w furię, widząc okrucieństwo ludzi
Rozmowa z Grażyną Plebanek
Małgorzata Matuszewska, "Gazeta Wrocławska"
Kiedy rodzi się przemoc, wszyscy jesteśmy ofiarami
Małgorzata Matuszewska, "Gazeta Wrocławska"
Jak wykorzystać furię
Rozmowa z Katarzyną Pilichowską i Dominiką Kimaty
Magda Piekarska, "Gazeta Wyborcza. Wrocław"
"Sztuka Pani Furia to historia trudnej relacji córki z ojcem. Eddie, gawędziarz z Kinszasy, przyjeżdża razem z rodziną do Belgii. Z prób zakorzenienia się nikt z rodziny nie wychodzi zwycięsko. Matka czuje się w Brukseli obco, Eddie stopniowo traci swój dar snucia opowieści, nowe miasto go nie inspiruje. Dzieci na początku czują się inne, obce w świecie, który inaczej pachnie, smakuje. Z czasem wywalczą sobie tu swoje miejsce, niekiedy uciekając się do przemocy. Poczucie obcości będzie im stale towarzyszyć. Podobnie, jak potrzeba przynależenia – do narodu, rodziny, paczki z podwórka, kolegów z pracy. Ci ostatni będą tę potrzebę wykorzystywać dla własnych celów, grać na niej, manipulować poczuciem lojalności. To rzecz o desperackiej walce przeciwieństw, Swój – Obcy. O przyciąganiu i odrzucaniu się płci, ras, kultur i stereotypów w Europie w czasach migracji, zmian ekonomicznych i kulturowych. W centrum tej opowieści znajduje się dziewczyna, kobieta zmuszona dokonywać ciągłych wyborów w tej niewyraźnej rzeczywistości. I złość, której nie wolno jej okazać".

Grażyna Plebanek
 
Plakaty można kupić w kasie biletowej Wrocławskiego Teatru Współczesnego lub zamówić, pisząc na adres: karolina.zuraw@wteatrw.pl [cena 10 zł]
Pani Furia

Galeria zdjęć


fot. Bartek Warzecha

VideoStopka

Zamknij