Standardy ochrony małoletnich
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem we Wrocławskim Teatrze Współczesnym im. Marii i Edmunda Wiercińskich
Preambuła
Mając na uwadze, że dziecko wymaga szczególnej opieki i troski, w tym właściwej ochrony przed krzywdzeniem, został stworzony niniejszy dokument. Celem Polityki jest ochrona dzieci. Naczelną zasadą działań podejmowanych przez pracowników teatru jest podmiotowe traktowanie dzieci. Niedopuszczalne jest ich krzywdzenie.
Rozdział I
Objaśnienie terminów
-
Dziecko – dzieckiem jest każda osoba do momentu ukończenia 18. roku życia.
-
Przemoc fizyczna – działanie wobec dziecka, które powoduje uraz fizyczny, na przykład: bicie go, szarpanie, popychanie, zadawanie bólu, grożenie, kopanie.
-
Przemoc psychiczna – przewlekła, niefizyczna, szkodliwa interakcja z dzieckiem obejmująca zarówno działanie, jak i zaniechanie, na przykład: niedostępność emocjonalna, ignorowanie potrzeb dziecka, zawstydzanie, upokarzanie, straszenie. Przemocą jest także, nieodpowiednia socjalizacja, czy narażanie dziecka na bycie świadkiem przemocy.
-
Personel – każdy pracownik teatru, bez względu na formę zatrudnienia w tym współpracownik, stażysta, wolontariusz, sprzątacz lub inna osoba, która z racji pełnionej funkcji lub zadań ma (nawet potencjalny) kontakt z dziećmi.
-
Opiekun dziecka – osoba uprawniona do reprezentacji dziecka w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny/rodzic zastępczy.
Rozdział II
Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a pracownikami teatru, w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich
-
Zasady bezpiecznych relacji między małoletnim a personelem teatru. Pracownicy teatru:
-
działają dla dobra dziecka i w jego najlepiej pojętym interesie;
-
traktują dziecko z poszanowaniem jego godności i potrzeb;
-
wszelkie działania podejmują w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych oraz swoich kompetencji;
-
działają w sposób otwarty i przejrzysty, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji swojego zachowania/postępowania;
-
informują dzieci, że jeśli czują się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, wobec konkretnego zachowania czy słów, mogą o tym powiedzieć i oczekiwać odpowiedniej reakcji i/lub pomocy;
-
w komunikacji z dziećmi zachowują cierpliwość i szacunek dla dziecka;
-
uważnie słuchają dzieci i udzielają im odpowiedzi adekwatnych do ich wieku i danej sytuacji;
-
szanują prawo dziecka do prywatności. Jeśli konieczne jest odstąpienie od zasady poufności, aby chronić dziecko, należy dziecku to wyjaśnić najszybciej jak to możliwe;
-
-
-
doceniają i szanują wkład dzieci w podejmowane działania, zachęcają do aktywności i traktują równo, bez względu na płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd;
-
zawsze są gotowi do wyjaśnienie swoich zachowań i działań:
-
-
Kontakt fizyczny z dzieckiem może być stosowny pod warunkiem, że spełnia on zasady bezpiecznego kontaktu, tj. jest odpowiedzią na potrzeby dziecka w danym momencie, uwzględnia wiek dziecka, etap rozwojowy, płeć, kontekst kulturowy i sytuacyjny. Zawsze należy kierować się profesjonalnym osądem, słuchając, obserwując i odnotowując reakcję dziecka, pytając je o zgodę na kontakt fizyczny (np. poprawienie postawy czy działanie w ramach zadań warsztatowych) i zachowując świadomość, że nawet przy dobrych intencjach taki kontakt może być błędnie zinterpretowany przez dziecko lub osoby trzecie.
-
Co do zasady kontakt z dziećmi powinien odbywać się wyłącznie w godzinach pracy i dotyczyć celów edukacyjnych lub wychowawczych. Właściwą formą komunikacji z dziećmi i ich opiekunami są wyłącznie kanały służbowe. Zabronione jest utrzymywanie indywidualnych kontaktów z dziećmi przez prywatne kanały internetowe z wyjątkiem sytuacji zagrożenia dobra dziecka. W przypadku nawiązania takiego kontaktu niezwłocznie należy udzielić pomocy dziecku, niezwłocznie poinformować o takim kontakcie osobę odpowiedzialną za standardy ochrony małoletnich i niezwłocznie przekazać notatkę służbową z kontaktu z dzieckiem osobie odpowiedzialnej za standardy ochrony małoletnich.
Kontakt z dziećmi za pomocą kanałów internetowych jest możliwy wyłącznie dla celów edukacyjnych. Kontakt taki nigdy nie może mieć charakteru indywidualnego a wyłącznie charakter grupowy.
-
Zachowania niedozwolone wobec małoletnich:
-
Nie wolno zawstydzać, upokarzać, lekceważyć i obrażać dziecka.
-
Nie wolno krzyczeć na dziecko w sytuacji innej niż wynikająca z zagrożenia bezpieczeństwa dziecka lub innych osób.
-
Nie wolno w jakikolwiek sposób naruszać integralności fizycznej dziecka.
-
Nie wolno dotykać dziecka w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny.
-
Nie wolno ujawniać informacji o sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej dotyczących dziecka osobom nieuprawnionym, w tym wobec innych dzieci.
-
Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec dziecka w jakiejkolwiek formie.
-
Nie wolno zachowywać się w obecności dzieci w sposób niestosowny. Dotyczy to używania wulgarnych słów, nieprzyzwoitych gestów i żartów, czynienia obraźliwych uwag.
-
Nie wolno faworyzować dziecka.
-
Nie wolno nawiązywać z dzieckiem jakichkolwiek relacji mogących sugerować relacje romantyczne lub seksualne ani składać dziecku propozycji o nieodpowiednim charakterze.
-
Nie wolno utrwalać wizerunku dziecka (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) dla potrzeb prywatnych. Dotyczy to także umożliwienia osobom trzecim utrwalenia wizerunku dzieci bez zgody rodziców/opiekunów prawnych.
-
Nie wolno proponować dzieciom alkoholu, wyrobów tytoniowych ani substancji działających podobnie do alkoholu, jak również używać ich w obecności dzieci.
-
Nie wolno przyjmować pieniędzy ani prezentów od dziecka ani rodziców/opiekunów dziecka.
-
Nie wolno wchodzić w relacje jakiejkolwiek zależności wobec dziecka lub/i rodziców/opiekunów dziecka.
-
Nie wolno zachowywać się w sposób mogący sugerować innym istnienie prywatnych zależności, prowadzących do oskarżeń o nierówne traktowanie bądź czerpanie korzyści majątkowych i innych.
-
Nie wolno nawiązywać kontaktów z dziećmi poprzez przyjmowanie bądź wysyłanie zaproszeń w mediach społecznościowych.
-
Kontakt fizyczny z dzieckiem nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy.
-
Rozdział III
Zasady postępowania w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego
-
W przypadku ujawnienia krzywdzenia przez dziecko bądź inna osobę dorosłą należy:
-
zapewnić możliwość swobodnej wypowiedzi;
-
nie oceniać, nie krytykować;
-
zagwarantować bezpieczne warunki rozmowy;
-
wyrazić swoją troskę poprzez niepodważanie prawdziwości przekazywanych informacji;
-
jednoznacznie negatywnie ocenić każdą formy krzywdzenia dziecka;
-
-
Każdy pracownik teatru, który otrzyma informację o podejrzeniu krzywdzenia małoletniego jest zobowiązany do niezwłocznego osobie odpowiedzialnej za standardy ochrony małoletnich.
Procedura w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka
-
Zawsze, kiedy jest to możliwe, należy dokonywać identyfikacji dziecka i jego relacji z osobą dorosłą, z którą przebywa w obiekcie.
-
W sytuacjach nietypowych i/lub podejrzanych, wskazujących na możliwe ryzyko krzywdzenia dziecka, pracownik teatru powinien dokonać identyfikacji osoby podejrzanej.
-
Aby dokonać identyfikacji dziecka i jego relacji w stosunku do osoby, z którą przebywa w obiekcie, należy:
Zapytać o tożsamość dziecka oraz o relację dziecka w stosunku do osoby, z którą przybyło do obiektu lub w nim przebywa. W tym celu można poprosić o dokument tożsamości dziecka lub inny dokument potwierdzający, że osoba dorosła ma prawo do sprawowania opieki nad dzieckiem w obiekcie. W przypadku braku dokumentu tożsamości można poprosić o podanie danych dziecka (imię, nazwisko, adres, numer PESEL)
W przypadku braku dokumentów wskazujących na pokrewieństwo dziecka i osoby dorosłej należy zapytać o tę relację osobę dorosłą oraz dziecko.
Jeżeli osoba dorosła nie jest rodzicem lub opiekunem prawnym dziecka, należy zapytać, czy posiada dokument świadczący o zgodzie rodziców na wspólny pobyt osoby dorosłej z dzieckiem (np. pisemne oświadczenie)
Jeżeli osoba dorosła nie posiada dokumentu zgody rodziców, należy poprosić o numer telefonu wyżej wymienionych, aby zadzwonić i potwierdzić przebywanie dziecka w obiekcie z obcą osobą dorosłą za wiedzą i zgodą rodziców/opiekunów prawnych.
-
W przypadku oporu ze strony osoby dorosłej co do okazania dokumentu dziecka i/lub wskazania relacji należy wyjaśnić, że procedura służy zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa.
-
W przypadku gdy rozmowa nie rozwieje wątpliwości dotyczących podejrzenia wobec dorosłego i jego intencji skrzywdzenia dziecka, należy dyskretnie powiadomić przełożonego aby nie wzbudzać podejrzeń.
-
Od momentu kiedy pojawiły się pierwsze wątpliwości, zarówno dziecko, jak i osoba dorosła powinni być pod stałą obserwacją personelu i nie zostawać sami.
-
Przełożony, który został powiadomiony o sytuacji, podejmuje decyzję o zawiadomieniu policji lub w razie wątpliwości przejmuje rozmowę z podejrzaną osobą dorosłą w celu uzyskania dalszych wyjaśnień.
-
W przypadku gdy rozmowa potwierdzi przekonanie o próbie lub popełnieniu przestępstwa na szkodę dziecka, przełożony zawiadamia o tym fakcie policję. Dalej stosuje się procedurę w przypadku okoliczności wskazujących na skrzywdzenie dziecka.
-
W zależności od sytuacji i miejsca przełożony weryfikuje, na ile podejrzenie krzywdzenia dziecka jest zasadne. W tym celu dobiera odpowiednie środki prowadzące do wyjaśnienia sytuacji lub podejmuje decyzję o przeprowadzeniu interwencji i zawiadamia policję.Mając uzasadnione podejrzenie, że dziecko przebywające w obiekcie jest krzywdzone, należy niezwłocznie zawiadomić policję, dzwoniąc pod numer 112 i opisując okoliczności zdarzenia. W zależności od dynamiki sytuacji i okoliczności, telefon wykonuje osoba, która jest bezpośrednim świadkiem zdarzenia (pracownik/przełożony). Jeśli zawiadamiającym jest pracownik, jednocześnie o zdarzeniu informuje swojego przełożonego.
-
Uzasadnione podejrzenie krzywdzenia dziecka występuje wtedy, gdy:
-
dziecko ujawniło pracownikowi obiektu fakt krzywdzenia,
-
pracownik zaobserwował krzywdzenie,
-
dziecko ma na sobie ślady krzywdzenia (np. zadrapania, zasinienia), a zapytane odpowiada niespójnie i/lub chaotycznie lub/i popada w zakłopotanie bądź występują inne okoliczności mogące wskazywać na krzywdzenie np. znalezienie materiałów pornograficznych z udziałem dzieci w pokoju osoby dorosłej.
-
W tej sytuacji należy uniemożliwić dziecku oraz osobie podejrzewanej o krzywdzenie dziecka oddalenie się z obiektu.
-
W uzasadnionych przypadkach można dokonać obywatelskiego zatrzymania osoby podejrzewanej. W takiej sytuacji, do czasu przybycia policji należy trzymać tę osobę pod nadzorem dwóch pracowników w osobnym pomieszczeniu z dala od widoku innych osób – widzów, gości czy pracowników.
-
W każdym przypadku należy zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Dziecko powinno przebywać pod opieką pracownika do czasu przyjazdu policji.
-
W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że doszło do popełnienia przestępstwa powiązanego z kontaktem dziecka z materiałem biologicznym sprawcy (sperma, ślina, naskórek), należy w miarę możliwości nie dopuścić, aby dziecko myło się oraz jadło/piło do czasu przyjazdu policji.
-
Po odbiorze dziecka przez policję należy zabezpieczyć materiał z monitoringu oraz inne istotne dowody (np. dokumenty) dotyczące zdarzenia i na wniosek służb przekazać ich kopię listem poleconym lub osobiście prokuratorowi lub policji.
-
Po interwencji należy opisać zdarzenie w notatce służbowej.
-
Osobą odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia jest Marta Olejniczak tel. 605 360 390.
-
Osoba prowadząca rejestr spraw zgłaszanych Marta Olejniczak tel. 605 360 390. Informacje w rejestrze obejmują: datę, personalia osoby zgłaszającej, personalia dziecka, krótki opis sprawy, planowane kroki i ustalenia.
Rozdział IV
Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi, a w szczególności zachowania niedozwolone
Zasady bezpiecznych relacji pomiędzy dziećmi
-
Kontakty między dziećmi cechuje wzajemny szacunek, akceptacja różnorodności oraz brak jakiekolwiek dyskryminacji bez względu na płeć, rasę, język, kolor skóry, religię, specjalne potrzeby, niepełnosprawność, orientacje seksualną, tożsamość płciową, przekonania polityczne, pochodzenie narodowe lub społeczne, przynależność do mniejszości narodowej, zdolności, status społeczny.
-
Dzieci zachowują się wobec siebie w sposób życzliwy oraz wykazują wzajemnie zrozumienie dla trudności oraz problemów innych dzieci.
-
Dzieci wzajemnie się inspirują, doceniają, wspierają w rozwoju.
-
Dzieci mają prawo do wyrażania własnych poglądów, ocen, opinii z uwzględnieniem szacunku do poglądów, opinii, ocen innych dzieci.
Zachowania niedozwolone w relacjach rówieśniczych:
-
Zabronione jest używanie wulgaryzmów;
-
Zabronione jest wyrażanie się w sposób agresywny, obraźliwy;
-
Zabronione jest niestosowne odzywanie się.
-
rozwiązywanie konfliktów w sposób siłowy.
-
Zabronione jest dręczenie lub prześladowanie szkolne, tj. wielokrotna przemoc psychiczna (np. obrażanie, wyśmiewanie, plotki, wykluczanie, odtrącanie), werbalna, relacyjna, materialna, cyfrowa (cyberbullying), seksualna, fizyczna, groźna przemoc fizyczna, wymuszanie.
-
Zabroniona jest agresja słowna (ubliżanie, dokuczanie, zastraszanie, wyśmiewanie, grożenie, obrzucanie wyzwiskami, uszczypliwości, kpiny, ośmieszanie).
-
Zabroniona jest agresja fizyczna, podczas której dochodzi do kontaktu fizycznego pod postacią popychania, bicia, kopania, plucia, zadawania ran, podcinania, kradzieży pieniędzy lub przedmiotów, zamykania, niszczenia własności, zabierania rzeczy lub pieniędzy przy użyciu siły lub groźby jej użycia.
-
Formą przemocy bez użycia słów i kontaktu fizycznego są wrogie gesty, miny, izolowanie, manipulowanie związkami.
-
Zabroniona jest także cyberprzemoc (przemoc cyfrowa), tj. przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych (przede wszystkim Internetu i telefonii komórkowej), tj. nękanie, straszenie, szantażowanie z wykorzystaniem sieci, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających, kompromitujących informacji, zdjęć, filmów w sieci oraz podszywanie się pod kogoś wbrew jego woli.
-
Zabronione jest noszenie i używanie niebezpiecznych narzędzi.
Rozdział V
Dostępność dokumentów
Standardy w wersji zrozumiałej dla dzieci stanowią Rozdział V do tego dokumentu. Udostępnienie standardów w wersji zupełnej oraz skróconej przeznaczonej dla dzieci następuje w sposób umożliwiający zapoznanie się z nimi przez pracowników i współpracowników Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. Marii i Edmunda Wiercińskich, dzieci, opiekunów dzieci oraz inne osoby, poprzez:
-
udostępnienie papierowych wersji standardów ochrony małoletnich w widocznym miejscu w Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. Marii i Edmunda Wiercińskich tj. przy sali prób
-
zamieszczenie na stronie internetowej Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. Marii i Edmunda Wiercińskich tj. www.wteatrw.pl
-
przekazanie służbowymi drogami komunikacji standardów ochrony małoletnich pracownikom i współpracownikom Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. Marii i Edmunda Wiercińskich
Rozdział VI STANDARDY DOSTOSOWANE DO DZIECI
W naszym Teatrze:
-
-
każdy jest ważny
-
szanujemy prawa i emocje wszystkich ludzi
-
traktujemy się wzajemnie z szacunkiem
-
można zadawać pytania
-
słuchamy się wzajemnie
-
Nikogo nie wolno:
-
-
zawstydzać, obrażać, poniżać
-
szarpać, popychać, bić
-
zastraszać, grozić, przymuszać
-
dotykać w sposób niestosowny
-
dotykać w sposób przekraczający granice intymności drugiej osoby
-
narażać na niebezpieczeństwo
-
Jeżeli poczujesz, że Twoje prawa nie są przestrzegane – daj nam znać. Możesz o swojej sytuacji powiedzieć każdemu pracownikowi Teatru. Wysłuchamy i pomożemy.
Załączniki:
1) Rejestr zgłaszanych spraw zagrażających małoletniemu
l.p. |
data |
Osoba zgłaszająca (imię i nazwisko) |
Dziecko (imię i nazwisko) |
krótki opis sprawy |
planowane kroki i ustalenia |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
REJESTR ZGŁASZANYCH SPRAW ZAGRAŻAJĄCYCH MAŁOLETNIEMU