Wrocławski Teatr Współczesny

Po drugiej stronie

kreacja zbiorowa
Po drugiej stronie
Czas trwania 60 min
Data premiery 26 listopada 2021 roku
Scena Duża Scena
Miejsca nienumerowane
 

Opis

Po drugiej stronie jest kolejnym krokiem w trzyletnich badaniach Fundacji Jubilo nad tematami wolności i odosobnienia. W jaki sposób artyści mogą stać się aktywnymi świadkami spotkań (np. z migrantami, za murami więzień) i poprzez narzędzia performatywne przekształcić tematy, historie, twarze napotkane podczas tej podróży tak, aby przemówiły do szerszej publiczności?

Badania rozpoczęły się od zakwestionowania tematu „osobistych więzień”. Więzienia, które nie jest już postrzegane jako narzucone z zewnątrz, przez kogoś innego (np. instytucje publiczne), ale jako często nieuświadomione ograniczenie, które sami sobie narzucamy, nie zdając sobie sprawy ze społecznych uwarunkowań i „wdruków” kulturowych. Wychodząc od wymiaru indywidualnego, artyści otworzyli swoją obserwację na szerszy horyzont, kontekstualizując ich pytania o aktualną kondycję społeczeństwa. Z jednej strony obserwują świat z jasno określonymi granicami, w którym narasta konflikt, a separacja jest odpowiedzią. Z drugiej strony, widzą nieustanną potrzebę poszukiwania relacji, otwierania możliwości i poszukiwania autentycznego dialogu między jedną osobą a drugą.

Materiał tekstowy i tematyczny prezentowany w spektaklu pochodzi z różnych źródeł, m.in. z materiałów zebranych w wywiadach, źródeł literackich oraz tekstów napisanych przez samych wykonawców. Jako teatralni badacze, artyści rozwijali swoją pracę od płaszczyzny mikroskopowej do makroskopowej, używając materiałów wideo i elementów instalacji jako soczewek, które pomagają im coraz bardziej definiować sedno tematu i jego reperkusje w naszym codziennym życiu.

Tytuł nie powinien być interpretowany jako definicja. Zamiast tego, powinien być postrzegany jako pytanie, sugestia kierunku, dynamika żywej zmiany – zarówno w świecie zewnętrznym, jak i w nas samych.

Spektakl jest dofinansowany przez program OFF POLSKA, Gminę Wrocław oraz program Erasmus+ w ramach projektu „Initiative-Inclusion-Interaction”. Program OFF POLSKA realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Realizatorzy

reżyseria Diego Pileggi
dramaturgia obsada aktorska (teksty własne); wywiady (m.in. z uchodźcami); Sonaty do Orfeusza II, 29 Rainera Marii Rilkego; fragmenty Obrażanie Publiczności Petera Handkego; Świat Marcina Świetlickiego
video i dźwięk Aleksandra Gronowska
światła Diego Pileggi
scenografia i kostiumy Katarzyna Pieniawska
produkcja Fundacja Jubilo

Obsada

Alessia Romano, Marek Idzikowski, Michał Murawski
Po drugiej stronie

Galeria zdjęć


M. Zakrzewski


Stopka

Zamknij