Wrocławski Teatr Współczesny

Zbigniew Libera

{n_title2}

Autor obiektów, instalacji, filmów wideo, wideoinstalacji, fotografii. Samouk. W latach 1978-80 studiował na Wydziale Pedagogiki Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 1980-1986 związany z środowiskiem łódzkiego „Strychu” i „Kultury Zgrzytu”. Współtworzył najciekawsze środowiska i przedsięwzięcia sztuki niezależnej w Polsce, m.in. łódzką Kulturę Zrzuty, grupę muzyczną NAO i Sternenchoh, czasopismo „Tango”, środowisko skupione wokół Zofii Kulik i Przemysława Kwieka. Uznawany za czołowego przedstawiciela nurtu sztuki krytycznej. W swoich pracach analizuje i krytykuje przyjęte konwencje, kulturę masową, tradycyjne modele wychowania, porusza kwestie manipulowania rzeczywistością przez media. Od 2006 prowadzi nomadyczny tryb życia. Współpracuje z Galerią Raster w Warszawie. Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach: CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Jewish Museum w Nowym Jorku, Haus der Geschichte w Bonn.
źródło: artmuseum.pl

Zbigniew Libera jest autorem przestrzeni wizualnej i fotografii do spektaklu Grotowski non-fiction w reż. Katarzyny Kalwat (koprodukcja Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Wrocławskiego Teatru Współczesnego, 2019). W trakcie pracy nad projektem powstała książka o Jerzym Grotowskim pisana z perspektywy aktorów, a kontynuacją spektaklu jest wystawa Zbigniewa Libery.

To także autor fotografii i scenografii do spektaklu Młody mężczyzna w reż. Katarzyny Kalwat na podstawie nowej książki ubiegłorocznej noblistki, Annie Ernaux pt. Le Jeune Homme.

{n_title2}


Stopka

Zamknij