Wrocławski Teatr Współczesny

Menu główne

Wyszukiwarka

Przejdź do: FaceBook
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: YouTube
Przejdź do: Wersja kontrastowa
PrzejdĹş do wersji polskiej serwisu
Go to english version

Weronika Szczawińska

{n_title2}
Reżyserka, dramaturżka, kulturoznawczyni. Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Reżyserię studiowała w warszawskiej Akademii Teatralnej. Nominowana do Paszportu Polityki 2014 w kategorii „teatr” za „konsekwentne budowanie własnego języka teatralnego”. Współpracowała z teatrami w całej Polsce, m.in. z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, niezależnym teatrem Komuna Warszawa, Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, Teatrem im. Bogusławskiego w Kaliszu.

Za reżyserię spektaklu Zemsta otrzymała II nagrodę Koszalińskich Konfrontacji Młodych m-teatr 2010; za reżyserię Jak być kochaną – nagrodę Jury Społecznego na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach [2012]; wyróżniona Nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego za dramaturgię do spektaklu W pustyni i w puszczy. Z Sienkiewicza i z Innych [2012]. Otrzymała także wyróżnienie [wraz z innymi twórcami spektaklu Komornicka. Biografia pozorna] w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej [2012].

Współautorka i dramaturżka projektów: W pustyni i w puszczy. Z Sienkiewicza i z Innych [ reż. Bartosz Frąckowiak, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego, Wałbrzychu, 2011] oraz Komornicka. Biografia pozorna [reż. Bartosz Frąckowiak, Hobo Art Foundation, Scena Prapremier In Vitro w Lublinie, Teatr Polski, Bydgoszcz, 2012]. Performerka i współautorka instalacji oraz zdarzeń performatywnych: tempo tempo [zrealizowane w ramach projektu Mikroteatr Komuny/Warszawa wraz z Piotrem Wawrem jr., 2016], Dziady: kraksa [zrealizowane wraz z Agnieszką Jakimiak w ramach Festiwalu Dziady-Recykling wrocławskiej Olimpiady Teatralnej, 2016], Wymianka [performans przygotowany wraz z Krzysztofem Kaliskim dla warszawskiej Galerii Zachęta w ramach wystawy Życie. Instrukcja, 2017].

We Wrocławskim Teatrze Współczesnym zrealizowała do tej pory prace oparta na tekstach Tymoteusza Karpowicza: słuchowisko na podstawie Dźwiękowego zapisu doliny [2013], zdarzenie teatralne inspirowane fragmentami poematu Odwrócone światło [2013] oraz spektakl Niewidzialny chłopiec [2015].
{n_title2}


Stopka

Zamknij