Wrocławski Teatr Współczesny

Piotr Wawer jr

{n_title2}

Aktor i dramaturg, twórca projektów niezależnych. Stale współpracuje z reżyserką Weroniką Szczawińską. Absolwent Studium Aktorskiego przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Współpracował m.in. z Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, Teatrem Studio w Warszawie, Teatrem Powszechnym w Warszawie, Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, Slovensko Mladinsko Gledališče w Lublanie, TR Warszawa oraz Komuną/Warszawa. Laureat Nagrody im. Jana Świderskiego oraz nagrody aktorskiej na VIII Festiwalu „Rzeczywistość przedstawiona” za rolę Dresiarza w spektaklu Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł (reż. Monika Strzępka, 2007) oraz nagrody za najlepszą rolę męską na Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie za spektakl Afryka (reż. Bartek Frąckowiak, 2015) . Od stycznia 2015 do sierpnia 2017 w zespole Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Współtworzy kolektyw InSzPer - Instytut Sztuk Performatywnych. Kiedyś wyczynowy żeglarz, później freediver. Dziś głównie biegacz i górołaz amator.

Wspólnie z Weroniką Szczawińską dokonał adaptacji powieści Genialna przyjaciółka Eleny Ferrante (Wrocławski Teatr Współczesny, 2018) i był też dramaturgiem tego spektaklu. Napisali też scenariusz do Miejskiego ptasiarza Davida Lindo (Wrocławski Teatr Współczesny, 2020), gdzie odpowiadał też za dramaturgię i opracowanie muzyczne. Są także autorami scenariusza i reżyserami spektaklu Grzyby (Teatr Powszechny w Warszawie, 2022). Piotr Wawer jr odpowiada za adaptację, dramaturgię, współpracę reżyserską i opracowanie muzyczne spektaklu Trąbka do słuchania w reż. Weroniki Szczawińskiej (Wrocławski Teatr Współczesny, 2023).

W 2023 roku wyreżyserował Kiedy przechodzili na podstawie opowiadania Leonory Carrington. To spektakl dyplomowy słuchaczy Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka działającego przy Teatrze Jaracza w Olsztynie.

Fot. Aleksandra Matlingiewicz

{n_title2}


Stopka

Zamknij