Miejski ptasiarz
Opis
„(...) Dziki, łamiący reguły spektakl o ptakach i ludziach” – Przemek Gulda (guldapoleca) o Miejskim ptasiarzu.
„Oglądamy ptasiarzy podglądających ptaki. Z lornetkami, napięciem na twarzach, pozwalających się wtopić w miejski, betonowy krajobraz, w mikroskali świetnie sygnalizowany na scenie. (...) Z czasem perspektywa się zmienia - ptasiarze stają się ptakami. Zmiana bohaterów w ptaki to lekcja uważności i metafora zmiany spojrzenia na miasto." (Aneta Kyzioł, „Polityka").
„W Miejskim ptasiarzu znajdziemy wspaniały cytat z Blade Runnera Ridleya Scotta według Philipa Dicka. Jerzy Senator, w roli doświadczonego ptasiarza, opowiada o obserwowanych przez siebie zjawiskach przyrody, ptakach, które kiedyś obserwował (...) To właśnie w teatrze można nazwać poezją" – napisał Witold Mrozek (Beton i mewy śmieszki, dwutygodnik.com).
The Urban Birder to książka Davida Lindo, brytyjskiego obserwatora ptaków, popularyzatora wiedzy o przyrodzie, entuzjasty ornitologii.
Spektakl, luźno do niej nawiązujący, oparty jest na przewrotnym pomyśle opowiadania o naturze w teatrze. Jego twórczynie i twórcy uznają, że ponowne przemyślenie miejsca człowieka w ekosystemie jest najważniejszym wyzwaniem stojącym przed społeczeństwem, a więc także przed artystami. Obserwacje Davida Lindo są dla nich pretekstem do teatralnej zabawy i namysłu nad tym, jak birdwatching, ze swoim wolnym rytmem i kapryśną dynamiką, może przyczynić się do innego postrzegania otaczającej nas rzeczywistości.
Weronika Szczawińska
Fot. Bartek Warzecha
Realizatorzy
Obsada
Wokół spektaklu
Plakat można kupić w kasie biletowej Wrocławskiego Teatru Współczesnego lub zamówić, pisząc na adres: k.zuraw@wteatrw.pl [cena 10 zł].
***
W spektaklu wykorzystano fragmenty utworów:
- What's your Pleasure, muzyka i słowa: James Ford, Shungudzo Kuyimba, Danny Parker, Jessica Ware
- Tears in Rain, Evangleos Papathanasiou.