Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

INTERNET fot Bartek Warzecha DSC3489

PANI FURIA Grażyna Plebanek

opis

 

W trakcie przedstawienia używana jest broń alarmowa hukowa i pada 10 strzałów.  Osoby wrażliwe prosimy o zajęcie miejsc w dalszych rzędach.

UWAGA - w spektaklu wykorzystywane jest światło stroboskopowe.

 

„Zawsze musimy pamiętać, że za zwycięstwo zła w świecie odpowiedzialni nie są jego ślepi wykonawcy, ale przede wszystkim oświeceni duchowo słudzy dobra".

Fiodor Stiepun Bywszeje i niesbywszejesia („Minione, niespełnione”)

 

"Bohaterki (bohaterka dramatu Grażyny Plebanek - Alia, oraz dodana przeze mnie postać - Anielka), to wcielenia współczesnych furii. Skompilowana z nowym tekstem Pani Furia to opowieść o narodzinach, dojrzewaniu i eksplozji głęboko zakorzenionego w człowieku bólu, gniewu i cierpienia pokazana z dwóch, pozornie różnych perspektyw. To opowieść o przeznaczeniu, fatum i piętnie, jakie odciska na nas rodzina, wiara, przekonania oraz wychowanie. I o niemożliwym przebaczeniu. Furie potrafią być katami i ofiarami jednocześnie. Opowieść o furiach, to opowieść o czasach upadku. O postapokaliptycznych, ponowoczesnych zgliszczach cywilizacji. O dekadenckim rozpadzie, który nie ma w sobie nic z romantycznych mrzonek fin de sciecle'u. Furie to postaci tragiczne. Eksplozja furii nie przynosi nadziei i oczyszczenia, nie prowadzi do żadnego katharsis. Jest dosłowna i ostateczna, a zarazem przerażająco pusta".

Jadwiga Juczkowicz

 

 

Realizacja jest nagrodą dla Grażyny Plebanek w II Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU organizowanym przez Wrocławski Teatr Współczesny i Miasto Wrocław

 

2 szary ciemniejszy NO PHOTO4 szary ciemniejszy1 szary ciemniejszy8 stroboskopowe szary ciemniejszy
godzina
90 minut
[bez przerwy]
bilety
miejsca

numerowane
duza scena szary
Duża Scena

prapremiera: 19 maja 2018

 

22 maja | WT | 19.15          04 kup bilet

23 maja | ŚR | 19.15           04 kup bilet

24 maja | CZ | 19.15           04 kup bilet

25 maja | PT | 19.15           04 kup bilet

 

realizatorzy obsada
   
reżyseria: Krzysztof Czeczot Eddy - Wiesław Cichy
dramaturgia: Jadwiga Juczkowicz Alia - Dominika Kimaty [gościnnie]
reżyseria światła: Jakub Lech Instruktor - Tadeusz Ratuszniak
projekcje wideo: Jakub Lech | Okime Emiko Mariusz - Krzysztof Zych
kostiumy i scenografia: Dawid Zalesky Laura - Jolanta Solarz-Szwed

muzyka: Maciej Zych

Pascale - Przemysław Kozłowski
asystent reżysera: Michał Szwed Mohamed - Michał Szwed
inspicjentka: Justyna Bartman-Jaskuła Brat Alii - Karol Iwański [gościnnie]
produkcja dźwięku: Osorno Krzysztof Czeczot  
koordynacja kaskaderów: Tomasz Maziarz  Anielka - Katarzyna Pilichowska [gościnnie]
  Matka Anielki - Elżbieta Golińska
 

Kaznodzieja - Marcin Łuczak

  Minister - Maciej Tomaszewski
  Dziennikarz - Maciej Kowalczyk
  Alpha - Tomasz Zieliński [gościnnie]
  Dorian - Michał Szwed
  Rycerz I - Marcin Łuczak
  Rycerz II - Maciej Kowalczyk
  Rycerz III - Michał Szwed

 

wokół spektaklu

 

KOBIETA POLEM BITWY. DWIE OPOWIEŚCI
Jarosław Klebaniuk, portal teatrdlawas.pl
czytaj więcej...

  Kiedy rodzi się przemoc, wszyscy jesteśmy ofiarami
Małgorzata Matuszewska, "Gazeta Wrocławska"
czytaj więcej...
     

 

 

"Sztuka Pani Furia to historia trudnej relacji córki z ojcem. Eddie, gawędziarz z Kinszasy, przyjeżdża razem z rodziną do Belgii. Z prób zakorzenienia się nikt z rodziny nie wychodzi zwycięsko. Matka czuje się w Brukseli obco, Eddie stopniowo traci swój dar snucia opowieści, nowe miasto go nie inspiruje. Dzieci na początku czują się inne, obce w świecie, który inaczej pachnie, smakuje. Z czasem wywalczą sobie tu swoje miejsce, niekiedy uciekając się do przemocy. Poczucie obcości będzie im stale towarzyszyć. Podobnie, jak potrzeba przynależenia – do narodu, rodziny, paczki z podwórka, kolegów z pracy. Ci ostatni będą tę potrzebę wykorzystywać dla własnych celów, grać na niej, manipulować poczuciem lojalności. To rzecz o desperackiej walce przeciwieństw, Swój – Obcy. O przyciąganiu i odrzucaniu się płci, ras, kultur i stereotypów w Europie w czasach migracji, zmian ekonomicznych i kulturowych. W centrum tej opowieści znajduje się dziewczyna, kobieta zmuszona dokonywać ciągłych wyborów w tej niewyraźnej rzeczywistości. I złość, której nie wolno jej okazać".

Grażyna Plebanek

 

 

plakat

 

plakat 375x540px pFURIA 

Plakaty można kupić w kasie biletowej Wrocławskiego Teatru Współczesnego lub zamówić,
pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. [cena 10 zł]

 

trailer

 

realizatorzy

Grażyna Plebanek – pisarka, felietonistka, pracowała jako dziennikarka dla Agencji Reutera i „Gazety Wyborczej". Stała felietonistka „Polityki", „Wysokich Obcasów Extra" i magazynu „Trendy".  Autorka bestsellerowej powieści Nielegalne związki [2010] wydanej także w Anglii [2012, Stork Press] i USA [2013, New Europe Books], która znalazła się na liście światowych lektur wartych przeczytania. Napisała również powieści Pudełko ze szpilkami [2002], Dziewczyny z Portofino [2005], Przystupa [2007], Bokserka [2014], Pani Furia [2016] oraz tom esejów literackich Córki Rozbójniczki [2013]. Od lat promuje literaturę polską za granicą, występując jako gość na festiwalach literackich. W ostatnich latach uczestniczyła m.in. w spotkaniu autorskim zorganizowanym w Parlamencie Europejskim. Gościła też na festiwalu Writers Unlimited w Hadze [Holandia] gdzie odczytała swoją wersję Ody do radości –  hymnu europejskiego. Mieszka w Brukseli. Jest laureatką austriackiej nagrody Złote Sowy za promowanie Polski za granicą. Znalazła się w międzynarodowej grupie artystów, których portrety autorstwa belgijskiego fotografa Stephana Vanfleterena można oglądać na wystawie otwartej w 2009 w Brukseli przez kolejne dziesięć lat. W II Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU zadebiutowała jako dramatopisarka. Realizacja dramatu Pani Furia na scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego jest formą nagrody dla autorki w tym konkursie.

 

Krzysztof Czeczot – aktor, reżyser, dramaturg. Ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi, na którym obronił również doktorat i tam też obecnie wykłada. Wystąpił w kilkudziesięciu filmach fabularnych oraz produkcjach telewizyjnych. Jest także autorem kilku dramatów, słuchowisk radiowych, libretta operetki. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych, teatralnych i radiowo-telewizyjnych. Na festiwalu Prix Europa w Berlinie otrzymał prestiżową nagrodę Best European Radio Drama of the Year 2013 za słuchowisko Andy. Było to pierwsze takie wyróżnienie w dziewięćdziesięcioletniej historii Polskiego Radia. Od 2013 roku wraz z Jadwigą Juczkowicz prowadzi dom producencki OSORNO, gdzie powstało kilkaset godzin słuchowisk radiowych i audiobooków. We Wrocławskim Teatrze Współczesnym zrealizował w 2016 r. Gwiazdę Helmuta Kajzara.

 

Jadwiga Juczkowicz – antropolożka, scenarzystka, dramaturżka, producentka. Studiowała w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, a także w Pradze – na wydziale Historii Teatru Katedry Filozoficznej Uniwersytetu Karola oraz na wydziale Teatralnym Akademii Sztuk Scenicznych [DAMU]. Otrzymała stypendium Ministra Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz specjalne stypendium Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Producentka spektaklu Światło w nocy, słuchowisk [m.in. Błękitna pustynia], seriali radiowych [m.in. Filip, Karski], koncertów [Przemiana] oraz audiobooków. Autorka adaptacji teatralnych i radiowych oraz scenariuszy seriali telewizyjnych.

 

David Zalesky – dyrektor kreatywny, web designer, reżyser, scenograf, artysta wizualny. Ukończył studia na Akademii Sztuk Scenicznych [DAMU] w Pradze [katedra Scenografii Dramatycznej oraz katedra Scenografii Alternatywnej]. Był stypendystą ENSAAMA-Olivier de Serres w Paryżu w katedrze Textil Design. W swojej działalności poszukuje wspólnej materii biznesu i sztuki oraz designu. Realizuje koncepcje scenograficzne dla teatrów w Polsce i za granicą. Współpracował m.in. z Moniką Strzępką i Pawłem Demirskim, Jagą Hupało czy Markiem Straszewskim. Tworzył oprawę graficzną cenionych polskich magazynów, m.in.: „Label Magazine”, „Kikimora”, „FUTU Paper”. Ponadto zajmuje się projektami site specific. Jest także współtwórcą i uczestnikiem projektów artystycznych, m.in. Praguebiennale2, Helping, Survival Wrocław, ANIMO Kwidzyn, Łódź Design Strefa Tymienieckiego, From Commusim To Shamanism – Centrum Pompidou w Paryżu oraz Tabloid Gallery w Tokio. Poza scenografią i designem zajmuje się modą. Publikował m.in. w pismach „Twój Styl”, „KMAG”, „Elle”, „ Vogue Italy”, „Exklusive”, „InStyle”, „Wysokie Obcasy”.

 

Jakub Lech – absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu [dyplom w pracowni Grafiki Artystycznej i Rysunku Zawodowego oraz w pracowni Grafiki Intermedialnej]. Laureat nagród w konkursach rysunkowych i animacyjnych. Członek i współzałożyciel grupy [IP] IDENTITY PROBLEM GROUP – kolektywu artystów działających w obszarze teatru, sztuki nowych mediów, konceptów audiowizualnych. Artysta wizualny, VJ, twórca animacji, krótkich form filmowych, wizualizacji, instalacji interaktywnych, opraw multimedialnych koncertów, spektakli. Współpracował z Wrocławskim Teatrem Lalek, Wrocławskim Teatrem Pantomimy, Wrocławskim Teatrem Współczesnym, Teatrem Polskim we Wroławiu, Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, Teatrem Muzycznym Capitol, projektując elementy scenografii multimedialnej. Jest autorem animacji i wizualnych improwizacji do kilkudziesięciu koncertów i projektów muzycznych.

 

Okime Emiko [Emilia Gumańska] - wrocławska atrystka wizualna, vjka, producentka różnorodnych form video, montażystka oraz  fotografka. Współtwórczyni audiowizualnego duetu Dotokime.live. Prowadzi wrocławskie studio fotograficzno-filmowe OKIME Studio na Wyspie Tamka Art Hub. Prace Emiko można oglądać w przestrzeniach klubowych, galeryjnych oraz festiwalowych. Jej projekty vjskie były prezentowane podczas wielu wydarzeń muzyczno-kulturalnych w Europie, Azji oraz Ameryce Południowej.

 

Maciej Zych – absolwent wydziału Reżyserii Dźwięku na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Kompozytor, muzyk, sound designer oraz realizator nagrań. Autor udźwiękowienia oraz muzyki do wielu audiobooków (m.in. Krzyżacy, Biblia Audio, Oscar i Pani Róża). Twórca multimedialny, tworzył przestrzenne oprawy dźwiękowe do koncertów (m.in. Golem, Przemiana), wykonywanych np. w muzeum POLIN, NInA, CSK w Lublinie. Aktywny muzyk – koncertował m.in. ze Stanisławem Soyką, Robodromem. Aktualnie współtworzy zespół Niemy Movie grający muzykę do filmów niemych na żywo.

 

 

 ©2017 Wrocławski Teatr Współczesny        

Fundatorem strony jest:

youtube
intagram
facebook
bilety