Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 gwiazda nie boi się grać o tę stawkę najpoważniejszą 

MM0 3921

Helmut Kajzar GWIAZDA

 

 

opis

 

Gwiazda to aktor owładnięty obsesją roli, z którą całkowicie się utożsamia. Człowiek samotny, niespełniony, znajdujący się na skraju rozpaczy i szaleństwa. Zmaga się on z uczuciami uwielbienia i zarazem zazdrości, uciekając od świata i pogrążając się w samotności i rozczarowaniu. Ideał i zarazem przekleństwo bohatera w spektaklu uosabia głos Tadeusza Łomnickiego, zaczerpnięty ze słynnej realizacji radiowej „Gwiazdy”.


Korzystając z technologii dźwięku przestrzennego, reżyser zaproponował widzom „wejście w głowę” postaci. Otoczeni dźwiękiem jesteśmy nie tylko świadkami działań Gwiazdy, ale też słyszymy, dokładnie jego/jej myśli. „Podsłuchiwanie” głosów w głowie bohatera możliwe jest dzięki słuchawkom, które każdy widz otrzymuje przed wejściem na widownię.

 

W spektaklu realizowanym w WTW po raz pierwszy w polskim teatrze wykorzystany został dźwięk binauralny – nagrany przy pomocy tzw. „sztucznej głowy”. Jest to ścieżka dźwiękowa, która – odtwarzana w zwykłych słuchawkach –  daje doskonałe złudzenie pełnej, naturalnej przestrzeni akustycznej. Krzysztof Czeczot sięgał już po tę technikę w swoich produkcjach radiowych.

  ODSŁUCHAJ

 

2 szary ciemniejszy NO PHOTO4 szary ciemniejszy1 szary ciemniejszydymek
godzina
75 min.
bez przerwy
bilety
miejsca

nienumerowane
duza scena szary
Scena na Strychu

premiera: 24 września 2016
       

 

 

 

realizatorzy:

 

reżyseria: Krzysztof Czeczot

dramaturgia: Jadwiga Juczkowicz, Krzysztof Czeczot

muzyka: Adam Walicki

scenografia: David Zalesky

kostiumy: Varvara Frol

projekcje wideo: Jakub Lech

dźwięk: Maciej Zych, Patryk Morawski | OSORNO

inspicjentka: Katarzyna Krajewit

 

obsada:

 

Maciej Tomaszewski

z udziałem muzyków: Adama Milwiw-Barona

oraz Pawła Konikiewicza

 

 

wokół spektaklu

 

O świetle, które wcale nie wygasło

Małgorzata Matuszewska, "Gazeta Wrocławska"

czytaj więcej...  

 TOMASZEWSKI SUPERSTAR

Magda Piekarska, "Gazeta Wyborcza. Wrocław"

czytaj więcej...  

"Gwiazda" błyszczy we Współczesnym

Agnieszka Kołodyńska, portal Wroclaw.pl

czytaj więcej...  

Troszkę się zagrałam

Jarosław Klebaniuk, portal Teatrdlawas.pl

czytaj więcej... 

Wyjątkowo innowacyjny spektakl w teatrze WTW

Michał Derkacz, portal dlaStudenta.pl

czytaj więcej...

 

 Kiedy cichną brawa

Henryk Mazurkiewicz, portal kulturaonline.pl

czytaj więcej...  

 

Stanowiące integralną część spektaklu, wielokrotnie przywoływane nagranie Tadeusza Łomnickiego w roli „Gwiazdy” (teatr radia w reż. Zdzisława Wardejna) stanowi główny punkt odniesienia dla bohatera, jest źródłem jego obsesji, lustrem, w którym usiłuje się odbić. Współczesna, pełna pop-kulturowych odniesień inscenizacja Czeczota wpisuje się mocno w metacodzienną koncepcje teatru Kajzara. To polifoniczna opowieść o granicach aktorstwa, gry, o przeżyciu, które za wszelką cenę chce się stać sztuką.

Jadwiga Juczkowicz

 

Gwiazda – aktor, aktorka, człowiek. Gwiazda to „ciało świecące pozornie, świecące światłem, którego źródło wygasło”. Marzyciel skazany na wieczne nienasycenie, niespełniony artysta owładnięty obsesją roli, z którą całkowicie się utożsamia, skrzywdzone, domagające się miłości dziecko, rozżarzony kawał materii spalający się w tragicznej trajektorii upadku. Chciałem dotrzeć do jego wnętrza, uchwycić moment tuż przed upadkiem, usłyszeć to „wygasanie”, przeżyć je. GWIAZDA wg Helmuta Kajzara to przedstawienie dwupłaszczyznowe, które rozgrywa się jednocześnie w ciszy i w hałasie, wewnątrz i na zewnątrz bohatera. Widz sam, korzystając ze słuchawek, może wybrać sposób uczestnictwa, percepcji, odbioru tego, co się dzieje na scenie. Może wejść do głowy głównego bohatera i posłuchać jego myśli.

Krzysztof Czeczot

 

 

trailer

 

 

zdjęcia

 

fot. BTW Photographers Maziarz Rajter

 

zdjęcia z prób

 

fot. BTW Photographers Maziarz Rajter

 

realizatorzy

 

Krzysztof Czeczot – aktor, reżyser, dramaturg. Ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi, na którym obronił również doktorat i tam też obecnie wykłada. Wystąpił w kilkudziesięciu filmach fabularnych oraz produkcjach telewizyjnych. Jest także autorem kilku dramatów, słuchowisk radiowych, libretta operetki. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych, teatralnych i radiowo-telewizyjnych. Na festiwalu Prix Europa w Berlinie otrzymał prestiżową nagrodę Best European Radio Drama of the Year 2013 za słuchowisko Andy. Było to pierwsze takie wyróżnienie w dziewięćdziesięcioletniej historii Polskiego Radia. Od 2013 roku wraz z Jadwigą Juczkowicz, prowadzi dom producencki OSORNO, gdzie powstało kilkaset godzin słuchowisk radiowych i audiobooków.

 

linia4

 

Jadwiga Juczkowicz – antropolożka, scenarzystka, dramaturżka, producentka. Studiowała w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, a także w Pradze – na wydziale Historii Teatru Katedry Filozoficznej Uniwersytetu Karola oraz na wydziale Teatralnym Akademii Sztuk Scenicznych [DAMU]. Otrzymała stypendium Ministra Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz specjalne stypendium Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Producentka spektaklu Światło w nocy, słuchowisk [m.in. Błękitna pustynia], seriali radiowych [m.in. Filip, Karski], koncertów [Przemiana] oraz audiobooków. Autorka adaptacji teatralnych i radiowych oraz scenariuszy seriali telewizyjnych.

 

linia4


David Zalesky – dyrektor kreatywny, web designer, reżyser, scenograf, artysta wizualny. Ukończył studia na Akademii Sztuk Scenicznych [DAMU] w Pradze [katedra Scenografii Dramatycznej oraz katedra Scenografii Alternatywnej]. Był stypendystą ENSAAMA-Olivier de Serres w Paryżu w katedrze Textil Design. W swojej działalności poszukuje wspólnej materii biznesu i sztuki oraz designu. Realizuje koncepcje scenograficzne dla teatrów w Polsce i za granicą. Współpracował m.in. z Moniką Strzępką i Pawłem Demirskim, Jagą Hupało czy Markiem Straszewskim. Tworzył oprawę graficzną cenionych polskich magazynów, m.in.: „Label Magazine”, „Kikimora”, „FUTU Paper”. Ponadto zajmuje się projektami site specific. Jest także współtwórcą i uczestnikiem projektów artystycznych, m.in. Praguebiennale2, Helping, Survival Wrocław, ANIMO Kwidzyn, Łódź Design Strefa Tymienieckiego, From Commusim To Shamanism – Centrum Pompidou w Paryżu oraz Tabloid Gallery w Tokio. Poza scenografią i designem zajmuje się modą. Publikował m.in. w pismach „Twój Styl”, „KMAG”, „Elle”, „ Vogue Italy”, „Exklusive”, „InStyle”, „Wysokie Obcasy”.

 

linia4

 

Varvara Frol – absolwentka projektowania mody na Uniwersytecie Moskiewskim. Swoje pierwsze kolekcje w kategorii Young Fashion Designer prezentowała na konkursach w Moskwie. W Mediolanie współpracowała ze znanym futurystą i technologiem prof. Vito Di Bari. Obecnie mieszka w Warszawie, gdzie rozwija swoje instalacje w kierunku projektowania artystycznego. W marcu 2011 redakcja VOGUE Italy uznała jej kreacje za „Best projects”. Zadebiutowała również w filmie, prezentując From Communism To Shamanism w Centrum Pompidou w Paryżu w ramach festiwalu ASVOFF 4. Współpracuje m. in. z Davidem Zaleskym, Moniką Brodką, Cezarym Zacharewiczem, Jagą Hupało, Grzegorzem Adamskim, Hanną Śleszyńską jak również ze stacją TVN i magazynami „Vogue Italy”, „Kikimora”, „Twój styl”, „Elle”, „InStyle”, „Fashion people”.

 

linia4

 

Adam Walicki – muzyk , kompozytor, magister filozofii. Absolwent studiów muzycznych w Konserwatorium Królewskim w Hadze [Holandia], stażysta paryskiego IRCAM. Autor muzyki do filmów fabularnych Warsaw Dark Christophera Doyle'a i W imię Małgorzaty Szumowskiej. Współpracował przy tworzeniu ścieżki muzycznej do Sali Samobójców Jana Komasy oraz muzyki do filmów dokumentalnych A czego tu się bać Małgorzaty Szumowskiej, Kisieland i America is not ready for this Karola Radziszewskiego, muzyki do przedstawień teatralnych Nancy. Wywiad i Wyczerpani [reż. Claude Bardouil, Nowy Teatr], oraz do audiobooków: Gra o Tron [nagroda Złota Kaczka, 2012], Ojciec chrzestny, Błękitna Pustynia, słuchowisk radiowych w reżyserii Krzysztofa Czeczota: Andy [nagroda Prix Europa 2013], Światła w nocy oraz teatru TV Miss HIV. Twórca opraw dźwiękowych i muzycznych do filmów oraz pokazów mody Nenukko i Jagi Hupało oraz interdyscyplinarnych projektów prezentowanych w ramach festiwalu Przemiany [Centrum Nauki Kopernik] i Kultura 2.0 [NInA].

 

linia4

 

Adam Milwiw-Baron – absolwent wydziału jazzu i muzyki estradowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Muzyk, producent muzyczny, kompozytor i pedagog. Wziął udział w nagraniu ponad 35 płyt. Twórca muzyki do kilku spektakli Wrocławskiego Teatru Lalek oraz do zdarzenia teatralnego Osmoza Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Skomponował, wyprodukował i nagrał piosenki m.in. dla Marii Sadowskiej, Magdaleny Dziun, Marlene Johnson. Współtworzył audiobooki wydawnictwa Audioteka: Blade Runer Philipa K. Dicka [2012] i Karaluchy Jo Nesbo [2013]. Obecnie związany muzycznie z zespołami Lao Che, Jazzombie, Pink Freud plays Autechre, Piotr Baron Quintet, The Lions. Album zespołu Lao Che „Dzieciom” otrzymał nagrodę Fryderyka 2016 za najlepszy album rockowy roku, album „Monster of Jazz” zespołu Pink Freud został wydany w Japonii w 2012 roku. Koncertował niemal we wszystkich krajach europejskich, a także w Japonii, Rosji, Korei, Argentynie, Brazylii, Kolumbii i Chinach. Jest współzałożycielem znanego wrocławskiego zespołu Miloopa. Założyciel studia „Piwnica pod Baronami". Od 2013 roku prowadzi Szkołę Produkcji Muzycznej. Przeprowadził dziesiątki kursów i wykładów na temat współczesnych muzycznych technik twórczych.

 

linia4

 

Paweł Konikiewicz – absolwent Wydziału Instrumentalnego [klasa fortepianu] Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Od 2001 r. zajmuje się produkcją, kompozycją, aranżacją muzyczną. Od 2006 r. – producent i realizator w studiu nagrań „Piwnica Pod Baronami” we Wrocławiu. Wykładowca we wrocławskiej Szkole Produkcji Muzycznej. Producent, realizator i autor muzyki m.in. do albumów: „Funky bomb” Sir Fink Funk, „Morning regrets” Rain o’clock, „Sound Designser” Rafcox, „Songs for everyone” Slow, „Dao” The Whiff, „Jagizm” Jahga, „Thruth” Marlene Johnson and The Riddimzz. Współproducent muzyki do albumów: „Verke” oraz „Optica” Miloopa, „EP0.1” Fat Burning Step oraz spotów reklamowych. Członek zespołów muzycznych: Miloopa, Fat Burning Step, Marlene Johnson stale koncertujących na scenach całej Europy, a także: Jahga, Night Out, Zebra, The Riddimzz, The Whiff znanych głównie na polskim rynku muzycznym.


W przeszłości związany z zespołami: Stage of Unity, NDK, Mesajah, Jah Meek, Lion Vibrations. Autor kursów, szkoleń, wykładów i prezentacji dotyczących produkcji muzycznej, wykonawstwa muzycznego i współczesnych technik realizacji dźwięku.

 

linia4

 

Jakub Lech – absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu [dyplom w pracowni Grafiki Artystycznej i Rysunku Zawodowego oraz w pracowni Grafiki Intermedialnej]. Laureat nagród w konkursach rysunkowych i animacyjnych. Członek i współzałożyciel grupy [IP] IDENTITY PROBLEM GROUP – kolektywu artystów działających w obszarze teatru, sztuki nowych mediów, konceptów audiowizualnych. Artysta wizualny, VJ, twórca animacji, krótkich form filmowych, wizualizacji, instalacji interaktywnych, opraw multimedialnych koncertów, spektakli. Współpracował z Wrocławskim Teatrem Lalek, Wrocławskim Teatrem Pantomimy, Wrocławskim Teatrem Współczesnym, Teatrem Polskim we Wroławiu, Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, Teatrem Muzycznym Capitol, projektując elementy scenografii multimedialnej. Jest autorem animacji i wizualnych improwizacji do kilkudziesięciu koncertów i projektów muzycznych. 

 

 

Spektakl bierze udział w II edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

Klasyka_Zywa_logo.JPG       Instytut Teatralny       MKiDN

 ©2017 Wrocławski Teatr Współczesny        

Fundatorem strony jest:

youtube
intagram
facebook
bilety