Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Error:
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 42

GROTOWSKI NON-FICTION - prapremiera 8 grudnia

Projekt powstaje we współpracy z instytucjami, które w przeszłości były związane z działalnością twórczą Jerzego Grotowskiego: Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu. Grotowski non-fiction to projekt zainspirowany Jerzym Grotowskim, postacią kultową dla współczesnych sztuk performatywnych. Fascynuje nas zarówno Grotowski jako osoba odarta z mitu, jak i wielki reformator, twórca "teatru ubogiego". W naszej pracy chcielibyśmy zderzyć powszechne przekonania na temat metod pracy Grotowskiego ze wspomnieniami jego aktorów.

 

W trakcie prób zamienimy się w członków eksperymentalnej grupy badawczej, w skład której wejdą zarówno aktorzy teatralni młodego pokolenia, jak i aktorzy teatru Grotowskiego. Następnie na oczach widzów w oparciu o materiał zebrany podczas pracy z aktorami dokonamy rekonstrukcji procesu prób. Na spektakl będą się składać zarówno krytyczne polemiki prowadzone między aktorami, rekonstrukcje fragmentów spektakli, performansy. Kluczowym elementem tej eksperymentalnej pracy będzie próba odtworzenia postaci samego Grotowskiego poprzez uwagi, opinie, wspomnienia oraz wyobraźnię i fantazję aktorów, którzy – przewrotnie – staną się reżyserami.

 

Czy teatr dysponuje środkami pozwalającymi na zmierzenie się z tak sformułowanym zadaniem? Czy w ogóle dotarcie do człowieka na podstawie zachowanych wspomnień i artefaktów jest możliwe? Filozof Cezary Wodziński pisał, że biografia jest w pewnym sensie czymś skrajnie „antyludzkim”, zamienia bowiem indywidualne doświadczenie jednostki w mit. Mitologia, którą konstruował wokół siebie nasz bohater wydaje się tworem totalnym.

 

Dlatego też interesuje nas zarówno próba ”dokopania się” do tajemnicy samej postaci Grotowskiego, jak i Grotowski jako swoiste symulakrum. Im bardziej pragniemy odkryć prawdę o nim, tym bardziej się od niej oddalamy, a kolejne wytwarzane na scenie kopie ”Grotowskiego ” odrywają się od oryginału. Będzie to zatem również projekt o stwarzaniu pamięci. Żadna z osób biorących udział w projekcie nigdy nie widziała na żywo spektaklu stworzonego przez Grotowskiego. W tym sensie interesują nas nasze wewnętrzne ograniczenia podczas tworzenia „biografii”, np. popadanie w heroizującą narrację, ale także drapieżnego gestu autokreacji, jakim posłużył się nasz bohater.

 

Za cel pracy stawiamy sobie dochodzenie do tego, czym jest fenomen teatru, i czy do jego zaistnienia faktycznie, jak chciał tego Grotowski, niezbędna jest obecność reżysera-demiurga, wytwarzającego w oparciu o niemal religijny system całkowitego oddania przeświadczenia o tym, że teatr potrafi przekroczyć nasze codzienne doświadczenie, przenosząc nas w niedostępny obszar rzeczywistości.

 

Od 26 sierpnia do 1 września odbyły się rezydencja artystyczna i warsztaty w ramach festiwalu Sopot Non-fiction. Udział wzięli Katarzyna Kalwat (reżyseria), Krzysztof Szekalski (autor), Zbigniew Libera (scenografia), Hanka Klepacka (muzyka) oraz Joanka Zielińska (kurator) oraz aktorzy: Monika Stanek, Ewelina Paszka-Lowitsch, Jerzy Senator, Rafał Kronenberger.

 

2 szary ciemniejszy NO PHOTO4 szary ciemniejszy1 szary ciemniejszy
godzina
jeszcze nie wiemy
bilety
jeszcze nie wiemy
duza scena szary
Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu

prapremiera: 8 grudnia 2018
       

04 wiecej o spektaklu

 

 ©2017 Wrocławski Teatr Współczesny        

Fundatorem strony jest:

youtube
intagram
facebook
bilety