Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

2017

 

2-4 czerwca 2017

STREFY KONTAKTU. Czytania. Inscenizowane czytania pięciu spośród trzydziestu tekstów przysłanych na II Konkurs Dramaturgiczny STREFY KONTAKTU. Zaprezentowaliśmy Pradziady Wojciecha Kuczoka, Albo umrzeć Magdaleny Tulli, Doppelganger Sandry Szwarc, Kryształowy Pałac Agnieszki Jakimiak oraz Poczekalnię sześć-dwa-zero Marty Guśniowskiej. 

 

23 maja 2017


Spektakl Silesia, Silentia Lidii Amejko w reż. Marka Fiedora został zaprezentowany podczas gdyńskiego R@portu - Fesitawalu Polskich Sztuk Współczesnych.

  

13 maja 2017

Dzień Teatru Publicznego. Wydarzeniu towarzyszy akcja "Bilet do teatru za 500 groszy". Zaprezentowaliśmy Zakup z dostawą na miejsce Tymoteusza Karpowicza. Dzień Teatru Publicznego i akcja "Bilet do teatru za 500 groszy", finansowana jest z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. 
 


21 kwietnia 2017


Otrzymaliśmy dofinansowanie z programu Kultura Dostępna na dostosowanie spektakli dla osób z dysfunkcjami wzroku lub słuchu. Projekt realizowaliśmy we współpracy z Fundacja Na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji Katarynka.

 

5 kwietnia 2017

Po spektaklu GWIAZDA z angielskimi napisami zaprosiliśmy polskich i obcojęzycznych widzów na spotkanie z Maciejem Tomaszewskim - odtwórcą głównej roli oraz z muzykami - Adamem Milwiw-Baronem i Pawłem Konikiewiczem.

 

24 marca 2017

Uroczysta gala wręcznia nagród laureatom II Konkursu Dramaturgicznego STREFY KONTAKTU. Nagrody o łącznej wartości 110 tysięcy złotych ufundowane zostały przez Miasto Wrocław oraz Pawła Korczaka - prezesa firmy COMEX. Trzy spośród nagrodzonych dramatów zostały przeznaczone do realizacji na scenie w sezonach 2016/2017 i 2017/2018. 

 

23 marca 2017

Konferencja prasowa z udziałem laureatów II konkursu STREFY KONTAKTU - Grażyny Plebanek, Magdaleny Tulli, Sandry Szwarc, Mariusza Sieniewicza. 

  

21 lutego 2017

Spotkanie z treserką psich gwiazd - Gypsego, Pumy i Eryka po spektaklu Kotlina. Porozmawialiśmy o ich roli w spektaklu, o ich umiejętnościach, a także o technikach trenerskich.

 

6 lutego 2017

Rozpoczęliśmy pięciodniowe warsztaty dla uczniów Zespołu Szkół Niepublicznych w Warszawie Wesołej. Gimnazjaliści i licealiści poznali ćwiczenia głosowe i ruchowe, stosowane przez aktorów. Na zajęciach muzycznych uczniowie stworzyli osiemdziesięcioosobowy chór i zaśpiewali utwór, do którego sami napisali tekst. Odbyły się także warsztaty teatralno-filozoficzne "Podróż do wnętrza spektaklu". Warsztaty prowadzili aktorzy WTW Beata Rakowska i Maciej Kowalczyk oraz Tomasz Leszczyński z Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu i filozof – dr Katarzyna Kuczyńska.

 

27 stycznia 2017

Zaczęliśmy współpracę z wrocławskimi szkołami w ramach programu Szkoła w mieście. Pierwsze zajęcia warsztatowe z uczniami Gimnazjum nr 29 poprowadził Michał Szwed - aktor, a o historii teatru opowiedziała Tatiana Drzycimska - rzecznik prasowa.

 

27 stycznia 2017

Po pierwszym spektaklu Silesia, Silentia z angielskimi napisami, zaprosiliśmy naszą zagraniczną publiczność na spotkanie z realizatorami - reżyserem Markiem Fiedorem i zespołem aktorskim, które w całości było tłumaczone na język angielski.

 

2016

 

25 czerwca 2016

Wykład prof. Światosława Gala z Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Opowiedział on o jednym z bohaterów spektaklu, wybitnym matematyku rosyjskim Grigoriju Perelmanie - bohaterze spektaklu Nie trzeba - i jego odkryciach. Profesor Gal współpracuje z Fundacją Matematyków Wrocławskich i Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci, prowadząc wykłady popularnonaukowe. 

5 czerwca 2016

Spotkanie realiatorów CZYTAŃ DRAMATÓW poświęcone współczesnej polskiej dramaturgii z udziałem: Judyty Berłowskiej, Agaty Dyczko, Leny Frankiewicz, Agnieszki Jakimiak, Małgorzaty Szczerbowskiej, Michała Bajera, Mariusza Sieniewicza, Tomasza Szczepanka. Spotkanie poprowadził prof. Jacek Kopciński - redaktor naczelny miesięcznika "Teatr".

24 maja 2016

Zagraliśmy na I Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Palm OFF Fest 2016 w Pradze. Głównym organizatorem festiwalu był praski Teatr Divadlo pod Palmovkou, na którego scenie zaprezentowaliśmy Gałgana w reżyserii Eweliny Marciniak.

5 kwietnia 2016

Warsztaty interpretacyjne dla nauczycieli spektaklu Walentina. The Last Human Dog według rozdziału Samotny głos ludzki ze zbioru reportaży Czarnobylska modlitwa Swietłany Aleksijewicz. W spotkaniu udział wzięły Natalia Sołtysik, reżyserka i Irena Rybicka, aktorka. 

18 marca 2016

Wędrówka w kosmos i wspólna kompozycja na garnek, puszki i sztućce. W ten sposób Maria Kania i Grzegorz Dowgiałło zaprosili uczniów Gimnazjum nr 1 ze Świebodzina na wieczornego Gałgana

15 marca 2016

Naprzeciw krzesła Tadeusza Kantora nad brzegiem Odry, na wysokości ul. Rzeźniczej stanął olbrzymi pomarańczowy wieszak – instalacja inspirowana najnowszymi premierami Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Czy płaszcz to tylko ochrona przed zimnem? Czy garnitur wyłącznie podkreśla status „nosiciela”? Każdy z nich to kopalnia wiedzy o nas, odzwierciedlenie trendów i mód, niemy świadek naszych wzlotów i upadków... „Wasze płaszcze w naszych rękach” – słyszeliśmy w szatni Tadeusza Kantora.

28 lutego 2016

Widzów WTW zaprosiliśmy na spotkanie z Lidią Amejko - autorką sztuki Silesia, Silentia nagrodzonej w konkursie dramaturgicznym STREFY KONTAKTU 2016, oraz z Markiem Fiedorem - reżyserem spektaklu.

19 lutego 2016

Wykład Pawła Strzeleckiego, profesora Uniwersytetu Warszawskiego, który w 2015 r. otrzymał nagrodę im. Dicksteina przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Matematyczne za zasługi dla popularyzacji matematyki. Profesor objaśnił, na czym polega hipoteza Poincarego, która jest motywem przewodnim spektaklu Nie trzeba w reż. Kamili Michalak.

28 stycznia 2016

Zaprosiliśmy nauczycieli do udziału w warsztatach interpretacyjnych, które dostarczą dodatkowych narzędzi do pracy z uczniami po obejrzeniu spektaklu Silesia, Silentia. W warsztatach wzięli udział realizatorzy: Marek Fiedor, reżyser spektaklu, i aktor, Maciej Kowalczyk.

18 stycznia 2016

Film z performansu Teatr meta-codzienny. Kajzar. Inspiracje, który odbył się we wrocławskiej Galerii "Awangarda" BWA 17 października 2015 r. O jego realizacji opowiedział Tomasz Cymerman, reżyser performansu, i wykonawcy.
Materiał filmowy: Sabin Kluszczyński
Prowadzenie: Agnieszka Wolny-Hamkało

2015

17 grudnia 2015

Uczniowie wrocławskiego Gimnazjum nr 30 po spektaklu mieli okazję porozmawiać z Tomaszem Schimscheinerem i Tomaszem Wesołowskim - odtwórcami ról w Rewizorze. Według Bobczyńskiego w reż. Agaty Dudy-Gracz. 

15 grudnia 2015

O tym, kim jest Chinka w Rewizorze, o „chemii” między artystami, koniecznej w pracy nad spektaklem, o multimediach w teatrze opowiadali podczas spotkania z nauczycielami Agata Duda-Gracz – reżyserka spektaklu Rewizor. Według Bobczyńskiego i Tomasz Schimscheiner – tytułowy Bobczyński. czytaj więcej...

13 grudnia 2015

Rozmowa z realizatorami [Andrzejem Ficowskim - reżyserem, Jackiem Modlińskim - muzykiem oraz Dariuszem Orwatem - scenografem] i aktorami spektakli przygotowanych w ramach cyklu wtw://teatr w ciemnościach: Dziwny pasażer Tymoteusza Karpowicza, Odejście Głodomora Tadeusza Różewicza i Wyspy Galapagos. Król Dawid Helmuta Kajzara.
Prowadzenie: Tatiana Drzycimska

28-29 listopada 2015

W Poznaniu odbyła się premiera Lamentu. Pamięci Tadeusza Różewicza wg Matka odchodzi Tadeusza Różewicza wchoreografii Ewy Wycichowskiej i reżyserii Ewy Wycichowskiej wraz Januszem Stolarskim [koprodukcja Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu]. czytaj więcej...

20 listopada 2015

Na deskach Teatru Starego w Lublinie zagraliśmy nasz spektakl pt. Gałgan w reż. Eweliny Marciniak. czytaj więcej...

18 listopada 2015

W ramach Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi Wrocławski Teatr Współczesny zaprezentował spektakBramy raju Jerzego Andrzejewskiego w reżyserii i adaptacji Pawła Passiniego. czytaj więcej...

17 października 2015

Zdarzenie teatralne Teatr meta-codzienny. Kajzar. Inspiracje - inspirowane manifestami Helmuta Kajzara i jego akcją perfomatywną zrealizowaną we wrocławskiej galerii Awangarda w 1981 roku. Zaaranżowane wydarzenia zostały wplecione w codzienność zwykłej ulicy, aby znieść granicę między teatrem a rzeczywistością, by wyłuskać z życia jego teatralność, by to, czego nie zauważamy na co dzień, nagle zaczęło znaczyć, przykuwać uwagę, by widz z „niczego” zaczął tworzyć sobie jakieś historie.

9 października 2015

Bogusław Kierc, Malina Prześluga oraz Lidia Amejko to zwycięzcy Ogólnopolskiego Konkursu Dramaturgicznego wtw://strefy kontaktu 2016. Konkurs zorganizował Wrocławski Teatr Współczesny wspólnie z miastem Wrocław, które ufundowało nagrody – łącznie 100 tys. złotych. czytaj więcej...

11 września 2015

Rozmowa z realizatorami i aktorami Nie trzeba z udziałem Asji Wołoszynej, autorki sztuki i Olgi Kammari, teatrolożki z Sankt Petersburga.
Prowadzenie: Maryla Zielińska
Tłumaczenie: Tatiana Drzycimska

5 czerwca 2015

Koncert z cyklu Przyjaciele Radia Armageddon – support: DINTOJRA, Gospodarz wieczoru: KULTURA UPADŁA.

31 maja 2015

Wrocławski Teatr Współczesny zagrał po raz setny spektakl Trans-Atlantyk wg Witolda Gombrowicza w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Od premiery w listopadzie 2010 roku obejrzało go ponad 8300 widzów. Grany od ponad czterech lat – Trans-Atlantyk jest wciąż aktualny, prowokuje do namysłu, wywołuje żywe reakcje widzów. Na kolejne spektakle zapraszamy już w nowym sezonie.

24 maja 2015

Spotkanie z autorem książki Koniec świata w Breslau Markiem Krajewskim z udziałem reżyserki Agnieszki Olsten.
Prowadzenie: Krzysztof Kopka [współautor scenariusza przedstawienia]

23 maja 2015

Z okazji 250-lecia teatru publicznego 23 maja 2015 [sobota], w Dniu Teatru Publicznego, ponad sto teatrów oferowało bilety w specjalnej cenie –  250 groszy za bilet. Wrocławski Teatr Współczesny zaprosił w tym dniu na najnowszy spektakl Koniec świata w Breslau Marka Krajewskiego w reżyserii Agnieszki Olsten. czytaj więcej...

2014

23 listopada 2014

Rozmowa z twórcami i wykonawcami Radia Armageddon. Transmisja z udziałem Jakuba Żulczyka, autora książki.
Prowadzenie: Tatiana Drzycimska

18 października 2014

Spotkanie zespołu aktorskiego z publicznością; rozmowę z udziałem Marcina Kościelniaka, autora monografii poświęconej teatralnej twórczości Helmuta Kajzara.
Prowadzenie: Rafał Węgrzyniak

12 września 2014

Rozmowa z twórcami spektaklu Gałgan - Eweliną Marciniak [reżyserką], Jarosławem Murawskim [autorem] oraz z zespołem aktorskim - Marią Kanią oraz Grzegorzem Dowgiałło.
Prowadzenie: Tatiana Drzycimska

28 czerwca 2014

Rozmowa Tomasza Cymermana z uczestnikami performansu Teatr meta-codzienny, który odbył się 7 czerwca 2014 r.

14 czerwca 2014

Premiera spektaklu Paternoster Helmuta Kajzara w reżyserii Marka Fiedora.

7 czerwca 2014

Teatr meta-codzienny; akcja performatywna w reżyserii Tomasza Cymermana.

18 maja 2014

Spotkanie z twórcami spektaklu Tajemniczy ogród i zespołem aktorskim.
Prowadzenie: Tatiana Drzycimska

17 maja 2014

Osmoza; zdarzenie sceniczne w reżyserii Katarzyny Baranieckiej.

23 kwietnia 2014

Ogłoszenie projektu STREFY KONTAKTU 2016 w ramach wrocławskiej rezydencji Europejskiej Stolicy Kultury.
czytaj więcej...

13 kwietnia 2014

Spotkanie z Jackiem Baczakiem, autorem książki Zapiski z nocnych dyżurów, na podstawie której powstał scenariusz spektaklu Fragment nieistniejącego świata.
P
rowadzenie: Tatiana Drzycimska

15 marca 2014

„Bramy raju Jerzego Andrzejewskiego w operze, kinie i teatrze"
Spotkanie z Joanną Bruzdowicz [kompozytorką, krytykiem muzycznym i publicystką], Rafałem Augustynem [kompozytorem, krytykiem muzycznym] i Pawłem Passinim [reżyserem teatralnym, twórcą i dyrektorem neTTheatre].

Relacja Małgorzaty Matuszewskiej w Gazecie Wrocławskiej"

 

9 marca 2014

Spotkanie z twórcami spektaklu Bramy raju i zespołem aktorskim.
Prowadzenie: Tatiana Drzycimska

28 lutego 2014

Rozmowa z Andrzejem Wajdą, reżyserem filmów: Popiół i diamentBramy rajuWielki Tydzień, zrealizowanych na podstawie utworów Jerzego Andrzejewskiego.

12 stycznia 2014

Słuchowisko RADIO ARMAGEDDON wg książki Jakuba Żulczyka Radio Armageddon zrealizowane na Dużej Scenie WTW.

2013

 15 grudnia 2013

Zdarzenie sceniczne Odwrócone światło na podstawie poematu Tymoteusza Karpowicza w reżyserii Weroniki Szczawińskiej.

Promocja IV tomu Dzieł Zebranych Tymoteusza Karpowicza wydanego przez Biuro Literackie. 

Rozmowa Joanny Roszak z Janem Stolarczykiem, Weroniką Szczawińską i Jarosławem Brodą.

26 listopada 2013

Projekcja filmu Złodziej pamięci Gila Kofmana [2007].

Spotkanie z Tomaszem Hynkiem, reżyserem spektaklu Pomarańczyk i Markiem Kocotem, autorem scenariusza.
Prowadzenie: Olga Katafiasz

24 października 2013

Projekcja filmu Easy Rider Dennisa Hoppera [1969].

Spotkanie z Markiem Fiedorem, reżyserem spektaklu Zamek.
Prowadzenie: Olga Katafiasz

20 października 2013

Spotkanie z twórcami spektaklu Walentina. The Last Human Dog
Prowadzenie: Tatiana Drzycimska

6 października 2013

Spotkanie z twórcami spektaklu Pomarańczyk i zespołem aktorskim.
Prowadzenie: Grzegorz Chojnowski

23 czerwca 2013

Spotkanie z twórcami spektaklu Zamek i zespołem aktorskim.
Prowadzenie: Tatiana Drzycimska

8 czerwca 2013

Projekcja filmów Ostatnia fala Petera Weira [1977], Noc Myśliwego Charlesa Laughtona [1955].

Spotkanie z Olgą Tokarczuk.

12 maja 2013

Słuchowisko Dźwiękowy zapis doliny Tymoteusza Karpowicza w reżyserii Weroniki Szczawińskiej [Radio Wrocław].

Promocja książki Teatr radio-logiczny Tymoteusza Karpowicza Eweliny Godlewskiej – Byliniak wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego.

Rozmowa Weroniki Szczawińskiej z Eweliną Godlewską - Byliniak.

20 kwietnia 2013

Projekcja filmów Elizo moje życie Carlosa Saury [1977], Sny Akira Kurosawy [1990], Dyskretny urok burżuazji Luisa Bunuela [1972]

Spotkanie z Lechem Raczakiem, reżyserem spektaklu Życie jest snem.
prowadzenie: Magda Podsiadły.

14 kwietnia 2013

Nie ma nikogo bez niczego; czytanie performatywne tekstów Helmuta Kajzara w reżyserii Katarzyny Szyngiery.

Pogranicza Kajzara; rozmowa z udziałem Janusza Klimszy, Jerzego Kronholda, Mirosławy Pindór
Prowadzenie: Krzysztof Czyżewski

2 kwietnia 2013

Spotkanie z twórcami spektaklu Kotlina i zespołem aktorskim.
Prowadzenie: Tatiana Drzycimska

Spotkanie poświęcone Marii i Edmundowi Wiercińskim: "Edmund Wierciński - życiorys niepokorny".

10 marca 2013

Spotkanie z Olgą Tokarczuk, autorką książki Prowadź swój pług przez kości umarłych, na podstawie której powstał scenariusz spektaklu Kotlina w reżyserii Agnieszki Olsten.
Prowadzenie: Tatiana Drzycimska

24 lutego 2013

Rycerz Andrzej; spektakl warsztatowy studentów PWST we Wrocławiu przygotowany pod opieką Pawła Łysaka.

Promocja książki Prawie ludzkie, prawie moje. Teatr Helmuta Kajzara Marcina Kościelniaka wydanej przez Korporację Ha!art.

Rozmowa Jacka Kopcińskiego z Marcinem Kościelniakiem i Pawłem Łysakiem.

11 lutego 2013

Spotkanie z Krzysztofem Globiszem, odtwórcą roli Segismunda w spektaklu Życie jest snem w reżyserii Jerzego Jarockiego [Stary Teatr w Krakowie, 1983].
Prowadzenie: Beata Guczalska

27 stycznia 2013

Spotkanie z Lechem Raczakiem, reżyserem spektaklu Życie jest snem i zespołem aktorskim.
Prowadzenie: Tatiana Drzycimska

2012

25 listopada 2012

Projekcja filmu dokumentalnego Pauli Kajzar Wierzę w tę taśmę.Sceny dla Helmuta; performance Krzysztofa Zarębskiego.

Helmut Kajzar – ciąg dalszy; instalacja aktorsko-medialna, scenariusz i reżyseria: Teresa Sawicka.

Samoobrona. Czyta Helmut Kajzar; prezentacja zapisu audio z archiwum Jolanty Lothe i Pauli Kajzar.

Rozmowa Marcina Kościelniaka z Krzysztofem Zarębskim.

 

 ©2017 Wrocławski Teatr Współczesny        

Fundatorem strony jest:

youtube
intagram
facebook
bilety
Follow Us