Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

2016

 

25 czerwca 2016

Wykład prof. Światosława Gala z Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Opowiedział on o jednym z bohaterów spektaklu, wybitnym matematyku rosyjskim Grigoriju Perelmanie - bohaterze spektaklu Nie trzeba - i jego odkryciach. Profesor Gal współpracuje z Fundacją Matematyków Wrocławskich i Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci, prowadząc wykłady popularnonaukowe. 

5 czerwca 2016

Spotkanie realiatorów CZYTAŃ DRAMATÓW poświęcone współczesnej polskiej dramaturgii z udziałem: Judyty Berłowskiej, Agaty Dyczko, Leny Frankiewicz, Agnieszki Jakimiak, Małgorzaty Szczerbowskiej, Michała Bajera, Mariusza Sieniewicza, Tomasza Szczepanka. Spotkanie poprowadził prof. Jacek Kopciński - redaktor naczelny miesięcznika "Teatr".

24 maja 2016

Zagraliśmy na I Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Palm OFF Fest 2016 w Pradze. Głównym organizatorem festiwalu był praski Teatr Divadlo pod Palmovkou, na którego scenie zaprezentowaliśmy Gałgana w reżyserii Eweliny Marciniak.

5 kwietnia 2016

Warsztaty interpretacyjne dla nauczycieli spektaklu Walentina. The Last Human Dog według rozdziału Samotny głos ludzki ze zbioru reportaży Czarnobylska modlitwa Swietłany Aleksijewicz. W spotkaniu udział wzięły Natalia Sołtysik, reżyserka i Irena Rybicka, aktorka. 

18 marca 2016

Wędrówka w kosmos i wspólna kompozycja na garnek, puszki i sztućce. W ten sposób Maria Kania i Grzegorz Dowgiałło zaprosili uczniów Gimnazjum nr 1 ze Świebodzina na wieczornego Gałgana. ZESPÓŁ złożony z gimnazjalistów i licealistów istnieje od 5 lat przy 1 gimnazjum w Świebodzinie. Młodych twórców inspirują między innymi sztuki Szekspira, twórczość Lewisa Carrolla i rock-opera. Raz w roku wystawiają dla mieszkańców swojego miasta autorski spektakl muzyczny.

15 marca 2016

Naprzeciw krzesła Tadeusza Kantora nad brzegiem Odry, na wysokości ul. Rzeźniczej stanął olbrzymi pomarańczowy wieszak – instalacja inspirowana najnowszymi premierami Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Czy płaszcz to tylko ochrona przed zimnem? Czy garnitur wyłącznie podkreśla status „nosiciela”? Każdy z nich to kopalnia wiedzy o nas, odzwierciedlenie trendów i mód, niemy świadek naszych wzlotów i upadków... „Wasze płaszcze w naszych rękach” – słyszeliśmy w szatni Tadeusza Kantora.

28 lutego 2016

Widzów WTW zaprosiliśmy na spotkanie z Lidią Amejko - autorką sztuki Silesia, Silentia nagrodzonej w konkursie dramaturgicznym STREFY KONTAKTU 2016, oraz z Markiem Fiedorem - reżyserem spektaklu.

19 lutego 2016

Wykład Pawła Strzeleckiego, profesora Uniwersytetu Warszawskiego, który w 2015 r. otrzymał nagrodę im. Dicksteina przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Matematyczne za zasługi dla popularyzacji matematyki. Profesor objaśnił, na czym polega hipoteza Poincarego, która jest motywem przewodnim spektaklu Nie trzeba w reż. Kamili Michalak.

28 stycznia 2016

Zaprosiliśmy nauczycieli do udziału w warsztatach interpretacyjnych, które dostarczą dodatkowych narzędzi do pracy z uczniami po obejrzeniu spektaklu Silesia, Silentia. W warsztatach wzięli udział realizatorzy: Marek Fiedor, reżyser spektaklu, i aktor, Maciej Kowalczyk.

18 stycznia 2016

Film z performansu Teatr meta-codzienny. Kajzar. Inspiracje, który odbył się we wrocławskiej Galerii "Awangarda" BWA 17 października 2015 r. O jego realizacji opowiedział Tomasz Cymerman, reżyser performansu, i wykonawcy.
Materiał filmowy: Sabin Kluszczyński
Prowadzenie: Agnieszka Wolny-Hamkało

2015

17 grudnia 2015

Uczniowie wrocławskiego Gimnazjum nr 30 po spektaklu mieli okazję porozmawiać z Tomaszem Schimscheinerem i Tomaszem Wesołowskim - odtwórcami ról w Rewizorze. Według Bobczyńskiego w reż. Agaty Dudy-Gracz. O czym? Głównym tematem dyskusji była interpretacja, a w szczególności poszukiwanie i odkrywanie nowych sensów. Uczniowie zastanawiali się nad tym, co zyskujemy, dzięki temu, że sztuka wiernie nie naśladuje rzeczywistości i czy warto często stawiać sobie pytanie: "dlaczego?"

15 grudnia 2015

O tym, kim jest Chinka w Rewizorze, o „chemii” między artystami, koniecznej w pracy nad spektaklem, o multimediach w teatrze opowiadali podczas spotkania z nauczycielami Agata Duda-Gracz – reżyserka spektaklu Rewizor. Według Bobczyńskiego i Tomasz Schimscheiner – tytułowy Bobczyński. czytaj więcej...

13 grudnia 2015

Rozmowa z realizatorami [Andrzejem Ficowskim - reżyserem, Jackiem Modlińskim - muzykiem oraz Dariuszem Orwatem - scenografem] i aktorami spektakli przygotowanych w ramach cyklu wtw://teatr w ciemnościach: Dziwny pasażer Tymoteusza Karpowicza, Odejście Głodomora Tadeusza Różewicza i Wyspy Galapagos. Król Dawid Helmuta Kajzara.
Prowadzenie: Tatiana Drzycimska

28-29 listopada 2015

W Poznaniu odbyła się premiera Lamentu. Pamięci Tadeusza Różewicza wg Matka odchodzi Tadeusza Różewicza wchoreografii Ewy Wycichowskiej i reżyserii Ewy Wycichowskiej wraz Januszem Stolarskim [koprodukcja Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu]. Istota intymności wyznania zawarta w utworach składających się na tom Różewicza, stała się dla twórców spektaklu inspiracją do działania, zmierzającego do podjęcia pracy nad wybranymi wątkami i motywami, które w sposób kreacyjny wpisuje dzieło w strukturę gatunkową teatru tańca. czytaj więcej...

20 listopada 2015

Na deskach Teatru Starego w Lublinie zagraliśmy nasz spektakl pt. Gałgan w reż. Eweliny Marciniak. czytaj więcej...

18 listopada 2015

W ramach Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi Wrocławski Teatr Współczesny zaprezentował spektaklBramy raju Jerzego Andrzejewskiego w reżyserii i adaptacji Pawła Passiniego. czytaj więcej...

17 października 2015

Zdarzenie teatralne Teatr meta-codzienny. Kajzar. Inspiracje - inspirowane manifestami Helmuta Kajzara i jego akcją perfomatywną zrealizowaną we wrocławskiej galerii Awangarda w 1981 roku. Zaaranżowane wydarzenia zostały wplecione w codzienność zwykłej ulicy, aby znieść granicę między teatrem a rzeczywistością, by wyłuskać z życia jego teatralność, by to, czego nie zauważamy na co dzień, nagle zaczęło znaczyć, przykuwać uwagę, by widz z „niczego” zaczął tworzyć sobie jakieś historie.

9 października 2015

Bogusław Kierc, Malina Prześluga oraz Lidia Amejko to zwycięzcy Ogólnopolskiego Konkursu Dramaturgicznego wtw://strefy kontaktu 2016. Konkurs zorganizował Wrocławski Teatr Współczesny wspólnie z miastem Wrocław, które ufundowało nagrody – łącznie 100 tys. złotych. czytaj więcej...

11 września 2015

Rozmowa z realizatorami i aktorami Nie trzeba z udziałem Asji Wołoszynej, autorki sztuki i Olgi Kammari, teatrolożki z Sankt Petersburga.
Prowadzenie: Maryla Zielińska
Tłumaczenie: Tatiana Drzycimska

5 czerwca 2015

Koncert z cyklu Przyjaciele Radia Armageddon – support: DINTOJRA, Gospodarz wieczoru: KULTURA UPADŁA.

31 maja 2015

Wrocławski Teatr Współczesny zagrał po raz setny spektakl Trans-Atlantyk wg Witolda Gombrowicza w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Od premiery w listopadzie 2010 roku obejrzało go ponad 8300 widzów. Grany od ponad czterech lat – Trans-Atlantyk jest wciąż aktualny, prowokuje do namysłu, wywołuje żywe reakcje widzów. Na kolejne spektakle zapraszamy już w nowym sezonie.

24 maja 2015

Spotkanie z autorem książki Koniec świata w Breslau Markiem Krajewskim z udziałem reżyserki Agnieszki Olsten.
Prowadzenie: Krzysztof Kopka [współautor scenariusza przedstawienia]

23 maja 2015

Z okazji 250-lecia teatru publicznego 23 maja 2015 [sobota], w Dniu Teatru Publicznego, ponad sto teatrów oferowało bilety w specjalnej cenie –  250 groszy za bilet. Wrocławski Teatr Współczesny zaprosił w tym dniu na najnowszy spektakl Koniec świata w Breslau Marka Krajewskiego w reżyserii Agnieszki Olsten. Sprzedaż ruszyła 12 maja 2015 r. o godz. 12:00. czytaj więcej...

2014

23 listopada 2014

Rozmowa z twórcami i wykonawcami Radia Armageddon. Transmisja z udziałem Jakuba Żulczyka, autora książki.
Prowadzenie: Tatiana Drzycimska

18 października 2014

Spotkanie zespołu aktorskiego z publicznością; rozmowę z udziałem Marcina Kościelniaka, autora monografii poświęconej teatralnej twórczości Helmuta Kajzara.
Prowadzenie: Rafał Węgrzyniak

12 września 2014

Rozmowa z twórcami spektaklu Gałgan - Eweliną Marciniak [reżyserką], Jarosławem Murawskim [autorem] oraz z zespołem aktorskim - Marią Kanią oraz Grzegorzem Dowgiałło.
Prowadzenie: Tatiana Drzycimska

28 czerwca 2014

Rozmowa Tomasza Cymermana z uczestnikami performansu Teatr meta-codzienny, który odbył się 7 czerwca 2014 r.

14 czerwca 2014

Premiera spektaklu Paternoster Helmuta Kajzara w reżyserii Marka Fiedora.

7 czerwca 2014

Teatr meta-codzienny; akcja performatywna w reżyserii Tomasza Cymermana.

18 maja 2014

Spotkanie z twórcami spektaklu Tajemniczy ogród i zespołem aktorskim.
Prowadzenie: Tatiana Drzycimska

17 maja 2014

Osmoza; zdarzenie sceniczne w reżyserii Katarzyny Baranieckiej.

13 kwietnia 2014

Spotkanie z Jackiem Baczakiem, autorem książki Zapiski z nocnych dyżurów, na podstawie której powstał scenariusz spektaklu Fragment nieistniejącego świata.
P
rowadzenie: Tatiana Drzycimska

15 marca 2014

„Bramy raju Jerzego Andrzejewskiego w operze, kinie i teatrze"
Spotkanie z Joanną Bruzdowicz [kompozytorką, krytykiem muzycznym i publicystką], Rafałem Augustynem [kompozytorem, krytykiem muzycznym] i Pawłem Passinim [reżyserem teatralnym, twórcą i dyrektorem neTTheatre].

Relacja Małgorzaty Matuszewskiej w Gazecie Wrocławskiej"

Prapremiera skomponowanej przez Joannę Bruzdowicz opery Bramy raju  została wstrzymana przez cenzurę i zrealizowana w 1987 r. w zupełnie innym teatrze. Premiera filmu Bramy raju, który Andrzej Wajda nakręcił w Jugosławii, odbyła się w 1968 r. w Paryżu, ale w Polsce ten film nie został pokazany nigdy. Paweł Passini wystawił Bramy raju dwukrotnie [2007, 2014]. Jego spektakl we Wrocławskim Teatrze Współczesnym to zaledwie piąta – od ukazania się książki w 1960 r. – realizacja tego tekstu w teatrze dramatycznym.

BRAMY RAJU są bogatsze o wyższą samo-świadomość Andrzejewskiego, świadomość, zdobytą w męce i cierpieniu – pisał w 1962 r. w „Życiu Literackim” Jan Błoński. – Jest to jakby nowy początek twórczości: pesymizm nie powinien tu nikogo zniechęcać, ponieważ jest pesymizmem osobistego trudu, promieniem, rozświetlającym to, co ciemne – ciemne, bo przed sobą skrywane czy pomijane.

9 marca 2014

Spotkanie z twórcami spektaklu Bramy raju i zespołem aktorskim.
Prowadzenie: Tatiana Drzycimska

28 lutego 2014

Rozmowa z Andrzejem Wajdą, reżyserem filmów: Popiół i diamentBramy rajuWielki Tydzień, zrealizowanych na podstawie utworów Jerzego Andrzejewskiego.

12 stycznia 2014

Słuchowisko RADIO ARMAGEDDON wg książki Jakuba Żulczyka Radio Armageddon zrealizowane na Dużej Scenie WTW.

2013

 15 grudnia 2013

Zdarzenie sceniczne Odwrócone światło na podstawie poematu Tymoteusza Karpowicza w reżyserii Weroniki Szczawińskiej.

Promocja IV tomu Dzieł Zebranych Tymoteusza Karpowicza wydanego przez Biuro Literackie. 

Rozmowa Joanny Roszak z Janem Stolarczykiem, Weroniką Szczawińską i Jarosławem Brodą.

26 listopada 2013

Projekcja filmu Złodziej pamięci Gila Kofmana [2007].

Spotkanie z Tomaszem Hynkiem, reżyserem spektaklu Pomarańczyk i Markiem Kocotem, autorem scenariusza.
Prowadzenie: Olga Katafiasz

24 października 2013

Projekcja filmu Easy Rider Dennisa Hoppera [1969].

Spotkanie z Markiem Fiedorem, reżyserem spektaklu Zamek.
Prowadzenie: Olga Katafiasz

20 października 2013

Spotkanie z twórcami spektaklu Walentina. The Last Human Dog
Prowadzenie: Tatiana Drzycimska

6 października 2013

Spotkanie z twórcami spektaklu Pomarańczyk i zespołem aktorskim.
Prowadzenie: Grzegorz Chojnowski

23 czerwca 2013

Spotkanie z twórcami spektaklu Zamek i zespołem aktorskim.
Prowadzenie: Tatiana Drzycimska

8 czerwca 2013

Projekcja filmów Ostatnia fala Petera Weira [1977], Noc Myśliwego Charlesa Laughtona [1955].

Spotkanie z Olgą Tokarczuk.

12 maja 2013

Słuchowisko Dźwiękowy zapis doliny Tymoteusza Karpowicza w reżyserii Weroniki Szczawińskiej [Radio Wrocław].

Promocja książki Teatr radio-logiczny Tymoteusza Karpowicza Eweliny Godlewskiej – Byliniak wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego.

Rozmowa Weroniki Szczawińskiej z Eweliną Godlewską - Byliniak.

20 kwietnia 2013

Projekcja filmów Elizo moje życie Carlosa Saury [1977], Sny Akira Kurosawy [1990], Dyskretny urok burżuazji Luisa Bunuela [1972]

Spotkanie z Lechem Raczakiem, reżyserem spektaklu Życie jest snem.
prowadzenie: Magda Podsiadły.

14 kwietnia 2013

Nie ma nikogo bez niczego; czytanie performatywne tekstów Helmuta Kajzara w reżyserii Katarzyny Szyngiery.

Pogranicza Kajzara; rozmowa z udziałem Janusza Klimszy, Jerzego Kronholda, Mirosławy Pindór
Prowadzenie: Krzysztof Czyżewski

2 kwietnia 2013

Spotkanie z twórcami spektaklu Kotlina i zespołem aktorskim.
Prowadzenie: Tatiana Drzycimska

Spotkanie poświęcone Marii i Edmundowi Wiercińskim: "Edmund Wierciński - życiorys niepokorny".

10 marca 2013

Spotkanie z Olgą Tokarczuk, autorką książki Prowadź swój pług przez kości umarłych, na podstawie której powstał scenariusz spektaklu Kotlina w reżyserii Agnieszki Olsten.
Prowadzenie: Tatiana Drzycimska

24 lutego 2013

Rycerz Andrzej; spektakl warsztatowy studentów PWST we Wrocławiu przygotowany pod opieką Pawła Łysaka.

Promocja książki Prawie ludzkie, prawie moje. Teatr Helmuta Kajzara Marcina Kościelniaka wydanej przez Korporację Ha!art.

Rozmowa Jacka Kopcińskiego z Marcinem Kościelniakiem i Pawłem Łysakiem.

11 lutego 2013

Spotkanie z Krzysztofem Globiszem, odtwórcą roli Segismunda w spektaklu Życie jest snem w reżyserii Jerzego Jarockiego [Stary Teatr w Krakowie, 1983].
Prowadzenie: Beata Guczalska

27 stycznia 2013

Spotkanie z Lechem Raczakiem, reżyserem spektaklu Życie jest snem i zespołem aktorskim.
Prowadzenie: Tatiana Drzycimska

2012

25 listopada 2012

Projekcja filmu dokumentalnego Pauli Kajzar Wierzę w tę taśmę.Sceny dla Helmuta; performance Krzysztofa Zarębskiego.

Helmut Kajzar – ciąg dalszy; instalacja aktorsko-medialna, scenariusz i reżyseria: Teresa Sawicka.

Samoobrona. Czyta Helmut Kajzar; prezentacja zapisu audio z archiwum Jolanty Lothe i Pauli Kajzar.

Rozmowa Marcina Kościelniaka z Krzysztofem Zarębskim.

 ©2017 Wrocławski Teatr Współczesny        

Fundatorem strony jest:

youtube
intagram
facebook
bilety
Follow Us